Premiéra inscenace Fidelio byla kvůli koronaviru několikrát odložena, příznivci operního žánru se na ni mohou těšit v pátek 24. září. Jediná opera Ludwiga van Beethovena se na olomoucké jeviště vrací po téměř třech desetiletích. Inscenaci nastudoval režisér Josef Novák, autorem hudebního nastudování je umělecký šéf souboru Miloslav Oswald.

Příběh odvážné Leonory, která se v přestrojení za žalářníka Fidelia pouští do boje se zlem, aby zachránila svého neprávem vězněného manžela Florestana, je oslavou lásky a zároveň vykreslením prudké srážky idealismu s realitou. Beethoven se ve Fideliovi silou své hudby zastává trpících a utlačovaných.

„Toto dílo bývá pravidelně uváděno po celém světě. Důvodem není jen Beethovenova geniální hudba, ale také symboly svobody a síly lásky, které Fidelio reprezentuje. Myslím si, že svobody si musíme vážit a nebrat ji jako běžnou záležitost,“ zdůraznil Miloslav Oswald.

Jáma lvová. Sabina Bočková & Johana Pocková
Divadelní Flora je zpět! Zve na taháky z Německa i průkopnici nahého tance

Premiéra se měla původně uskutečnit už loni v červnu, kvůli koronaviru ale byla přesunuta na říjen a pak odložena na podzim letošního roku. Uvedením Fidelia chtěl soubor opery a operety vloni připomenout 250 let od Beethovenova narození. Příznivci opery mohli letos v dubnu shlédnout alespoň přímý přenos generální zkoušky.

„Nikdy jsem nezažil a doufám, že už nikdy nezažiji situaci, kdy by se tolikrát přesouvala premiéra. Nyní se chystáme postoupit k už tak dlouho očekávané cílové rovince. Mohutná síla Beethovenovy hudby a celková náročnost díla dokazují, že náš soubor je na mimořádně vysoké umělecké úrovni,“ popsal umělecký šéf souboru.

V hlavní ženské roli alternují Elena Prášilová Gazdíková a Barbora Řeřichová. Postavu vězněného Florestana ztvární Jakub Rousek nebo Milan Vlček. Zápornou postavu Dona Pizzara, který Florestana neoprávněně vězní, si zahraje Martin Bárta nebo Vladislav Zápražný, v roli žalářníka Rocca se představí Jiří Přibyl či David Szendiuch. Moravské divadlo operu uvádí v německém originále, krátké spojovací texty jsou v češtině.