Organizátoři populárního festivalu, který každý rok v létě navštívily tisíce lidí, nyní čekají na vyjádření sponzorů.

Pak se rozhodnou, zda letos 22. ročník největšího festivalu svého druhu u nás vůbec uspořádají. Jasno by mělo být do konce února.

Zahrada kromě desítek zajímavých kapel a interperetů nabídla každý rok publiku i spoustu hvězd a zvučných jmen. Vystoupil zde například Jaromír Nohavica, Jan Nedvěd, Tomáš Klus, Hradišťan, Pavel Bobek či Blue Effect.

Důvod? Černí prodejci

Z dvaadvaceti ročníků Zahrady se jich v Náměšti na Hané konalo čtrnáct.

Letošní by tak mohl být jubilejní. Ale nebude. Organizátoři se rozhodli několikadenní hudební přehlídku, uspořádat na jiném místě.

„Nemohli jsme již dále přihlížet tomu, jak nás černí prodejci tahají za nos. Způsobili nám velké problémy,“ vysvětlil dramaturg festivalu Michal Jupp Konečný.

Festival se v minulých letech potýkal s prodejci, kteří si stavěli stánky kolem areálu, kde se akce konala. Loni proto zkusili zahradit ulici Na Hradě, která vede od kapličky k amfiteátru.

Černí stánkaři v minulosti odradili i pivovar od sponzorování akce, protože nezvaní prodejci si postavili pivní stan hned vedle.

Festival Zahrada v Náměšti na Hané. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Náměšť: Velká ztráta a zklamání

Pro městys, kde zněla každoročně hudba nedaleko zámku ze čtyř pódií, je to velká ztráta. Tak to aspoň vidí starostka Náměšti na Hané Marta Husičková.

„Byla jsem hodně překvapená. Přeci jen jsme tolik let spolupracovali a snažili se ve všem vyjít vstříc. Brali jsme to jako náš festival. Je to pro nás velké zklamání,“ okomentovala rozhodnutí organizátorů starostka Náměště.

V roce 2010 městys investoval do renovace amfiteátru, aby akci poskytl důstojné zázemí.

Festival Zahrada v Náměšti na Hané. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přerov nabízí uzavřený areál i halu

A kam se Zahrada přestěhuje? Jako nejpravděpodobnější varianta se ukazuje Přerov.

„Měli jsme několik nabídek a z technického hlediska se jako nejlepší jeví ta od zástupců přerovského výstaviště,“ prozradil Konečný.

Výstaviště má totiž dostatečné prostory a navíc i „mokrou“ variantu.

„Máme tu uzavřený areál, takže nehrozí ani problém s černými obchodníky. V případě nepříznivého počasí, můžeme nabídnout halu, která pojme dva tisíce lidí, konkrétně tribunu pro patnáct set až osmnáct set lidí a betonovou plochu,“ popsal za přerovské výstaviště Milan Chytil.

Festival Zahrada v Náměšti na Hané. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Čeká se na sponzory

Zahrada se momentálně potýká s jiným problémem. Není totiž jisté, zda se další ročník festivalu vůbec odehraje.

„Čekáme na vyjádření sponzorů. Jasno bychom měli mít do konce února. Je každopádně jisté, že nebude v Náměšti na Hané,“ dodal Konečný.

I když nad festivalem visí velký otazník, je jisté, že pokud se na nějakém místě ozve, jeho věrní fanoušci se za ním vypraví.

„Důležité je, aby Zahrada přežila. Myslím, že zda za ni budeme jezdit do Náměště, či jinam, je detail. Jde o to, aby hudba, za kterou tam jezdíme, měla kde znít,“ uzavřel pravidelný návštěvník festivalu Václav Koblenc.

Festival Zahrada v Náměšti na Hané. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč