To nabídne už čtvrtý ročník multikulturního žánrového festivalu Olmützer Kulturtage s podnázvem 4. olomoucké dny německého jazyka. Celkem letos festival nabídne třiadvacet akcí.

Slavnostní zahájení i ukončení festivalu se uskuteční ve znamení filmových projekcí v divadelním sále Uměleckého centra UP (Konvikt).

Zatímco festival zahájí 4. dubna od 19 hodin film Odnikud s herečkou Diane Kruger v hlavní roli, závěr ve středu 11. dubna bude patřit charakterní filmové studii Western, která je dílem týmu podepsaného pod úspěšným snímkem Toni Erdmann. Oba filmy budou uvedeny v německém znění s českými titulky.

Hvězdný Gregor Sander

Coffee Library ve Zbrojnici bude již tradičně hostit hlavní výstavu, jejíž vernisáž se chystá na pátek 7. dubna od 17 hodin a tentokrát bude představena tvorba olomouckého fotografa Jiřího Přivřela a fotografie dvou mladých německých fotografů Raphaela Schmitta a Georga Barbeho.

Největší literární hvězdou letošního ročníku je německý spisovatel Gregor Sander, který byl za svůj román Abwesend nominován na Německou knižní cenu.

Do Olomouce přijede představit svůj nový román Co by bylo, jenž reflektuje vztahy páru během dovolené v Budapešti. Ukáže se však, že cesta znovu vrací do hry jejich minulý život v NDR. Hostem bude také překladatelka zmíněného románu z Větrných mlýnů Tereza Semotamová. Čtení proběhne jak v němčině, tak v češtině a na místě bude možnost si knihu zakoupit a nechat podepsat.

Mix globálních beatů a popu přiveze z Mnichova DJ Rupen. Party plnou orientálních, latinských, afrických, ale i balkánských a bavorských rytmů rozjede v olomouckém music clubu 15 minut.

Vlastní basně i taneční párty

Chybět nebude ani Dlouhý večer krátkých textů, kdy každý zájemce může během něj v Black Stuff Irish Pubu přednést vlastní nebo cizí text inspirovaný německy píšícím autorem. Vítaná je lyrika, próza, drama, divadelní scénka nebo hudební vystoupení. Přednes v maximální délce 5 minut je možný v češtině i němčině.

Na programu je i swingová párty s koncertem swingové kapely z Regensburgu. Na repertoáru budou české, německé a anglické songy ze 30.– 50. let. 

Olmützer Kulturtage nabídne také například komentovanou procházku německou Olomoucí, besedu kunsthistorika Pavla Zatloukala o olomouckých přesazích i ochutnávku německých piv v Black Stuff Irish Pubu. 

Festival zakončí tematická after party v klubu Vertigo, která se uskuteční po projekci závěrečného filmu Western.

Festival Olmützer Kulturtage se koná ve dnech 4. až 11. dubna a tradičně jej pořádá Vědecká knihovna v Olomouci ve spolupráci s Goethe-Institutem, Rakouským centrem UP, katedrou germanistky FF UP a sekcí německého jazyka ÚCJ PdF UP.

Celý program festivalu je k dispozici na www.vkol.cz a na facebookovém profilu Festival Olmützer Kulturtage.