„Manžel zjistil, že tu něco takového je. A protože máme vnoučátka, vyrazili jsme se sem podívat. Pro kluky je to tu ideální,“ řekla Miluše Hynková z Olomouce. Její vnuci Honzík a Kuba se hned za vchodem proměnili v malé lučištníky. Děti si tu mohly vyzkoušet i třeba práci na hrnčířském kruhu, střílení z kuše a nejmenší se svezly na dřevěném kolotoči.

Diváci měli možnost se seznámit například i s mušketýry ze skupiny Alt Starhemberg Olmütz nebo nahlédnout do skotské historie. „Byli jsme tu už před pěti lety. Naši členové jsou z celé Moravy. Zaměřujeme se na civilní život 18. století, ale i na vojenskou tematiku,“ řekl kapitán 77. regimentu Montgomerie's Hig­hlanders Jan Bábek. Skupina, jejíž členové se rekrutují z nejrůznějších profesí, si uniformy a částečně i doplňky nebo boty vyrábí většinou sama. „Začalo to zájmem o skotskou muziku a kulturu. Dnes si aktivně sháníme materiály o tom, co se tehdy nosilo, užívalo nebo dělalo,“ popsal Bábek.

Program doplňoval i žongléř a divadelní vystoupení. Představila se například šermířsko-divadelní skupina Adorea, herci divadla Tramtarie nebo kapela Imperio. Pořadatelé by festival rádi pořádali každoročně. Letošní ročník byl pro ně zkouškou, jak se netradiční podívaná ujme a kolik zaujme diváků. „Jde nám o to, aby pevnůstka ožila a aby se sem lidé rádi vraceli. Zdejší krásný prostor po něčem takovém přímo volá,“ řekla spolupořadatelka Ivana Číhalová a dodala, že pevnůstka láká lidi se zájmem o historii nejen z Česka, ale i například Slovenska, Polska či Německa. „Spolupracujeme i s Korunní pevnůstkou a je to vlastně prezentace celé Olomouce,“ shrunula Číhalová.