Sál svaté Kláry, který je největším výstavním prostorem VMO, byl od léta loňského roku kvůli padající omítce uzavřený. Opravy prasklin v klenbě a původních maleb tam probíhaly několik měsíců.

„Řemeslníci zrekonstruovali trhliny z líce a rubu povrchu ve všech klenbách, opravili vnitřní omítky a kompletně vymalovali strop a další části interiéru,“ popsal průběh prací ředitel muzea Jakub Ráliš.

Festival Vyznání růžím bude v olomouckém rozáriu probíhat 8. - 9. června 2024
Vyznání růžím láká i na gastrozónu, muziku či piknikové koše. Tady je program

Rekonstrukce sálu byla dokončena v závěru dubna a stála 4,6 milionu korun. Pro veřejnost se otevře už o víkendu.

„Jsem velmi rád, že můžeme pro veřejnost opět otevřít krásný, reprezentativní výstavní prostor, bývalý kostel svaté Kláry. Ten se teď stane dějištěm festivalu barokní hudby,“ sdělil Jakub Ráliš.

Zrekonstruovaný sál sv. Kláry ve Vlastivědném muzeu Olomouc se chystá na festival Baroko, květen 2025Zrekonstruovaný sál sv. Kláry ve Vlastivědném muzeu Olomouc se chystá na festival Baroko, květen 2025Zdroj: Deník/Magda Vránová

Meditační efekt

V nově opraveném sále bude probíhat již 27. ročník festivalu starší české hudby s názvem Baroko, pořadatelé program přizpůsobili přímo tomuto specifickému historickému prostoru. Uvedou například komorní operu Endymio, která měla v kostele premiéru v roce 2001.

„Je to prostor s velkou kostelní akustikou, která vytváří zvláštní dojem a má až meditační efekt. A to je něco, co mě velice přitahuje nejen u duchovní hudby, ale i u té koncertní,“ vysvětlil Tomáš Hanzlík, zakladatel festivalu a umělecký vedoucí Ensemble Damian.

Vizualizace nové kavárny v budově Muzea umění Olomouc
Nové bistro s terasou v centru Olomouce. Otevře je tam tým Long Story Short

Návštěvníci se po několik červnových večerů mohou těšit na hudbu, kterou nikde jinde neuslyší, protože byla 200 let skrytá v archivech. Například na virtuózní houslové sonáty, klavírní trio, recitál, ale i premiéru českých zpěvoher nebo komorních oper na slavná barokní témata.

Zazní skladby, které byly určené ke korunovačním, slavnostním ceremoniím a intronizaci církevních hodnostářů, ale i díla napsaná pro ochotníky z malých měst. Také tyto regionální skladby totiž často mají značnou uměleckou hodnotu.

Podrobný program na webu festivalu Baroko.

Olomoucký festival Baroko probíhá od 1. do 12. června 2024Olomoucký festival Baroko probíhá od 1. do 12. června 2024Zdroj: VMO

S využitím opraveného sálu svaté Kláry má velké plány také VMO. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní výstavu palných zbraní, která má být největší akcí tohoto druhu v Evropě za poslední období.

„Bude to výstava, řekněme ´západního typu´, opravdu se vším všudy. Rádi bychom ji pro veřejnost otevřeli v průběhu listopadu,“ upřesnil ředitel muzea Jakub Ráliš.

Z historie sálu svaté Kláry 

- Kostel svaté Kláry s připojeným bývalým konventem klarisek je spolu s budovami bývalé jezuitské koleje a univerzity jediným klášterním objektem v prostoru olomouckého Předhradí, který se ve své hmotě dochoval do současnosti.

- Zdobí jej obří lustry, které byly zřejmě pořízeny na počátku 20. století v souvislosti se vznikem muzea arcivévody Josefa Ferdinanda.(Zdroj: VMO)