Situace je vážná, jak se ale může vyvíjet, zda ji vláda ustojí, budou-li předčasné volby, o tom nechtěli v tuto chvíli spekulovat.

„Vím v tuto chvíli pouze to, co je ve sdělovacích prostředcích, je to čerstvé," reagoval odpoledne olomoucký poslanec TOP09 Bořivoj Šarapatka.

„Určitě to bude mít vliv na politickou scénu, ale v této situaci, kdy nemáme dostatek informací, těžko říci jaký," uvažoval.

Podle opozičního poslance Jiřího Zemánka z ČSSD je dnešek velmi nepříjemný pro premiéra, pro celou vládu, pro politiky.

„Pokud se prokáže, že zásah byl oprávněný, tak se obávám, že to bude zásah do důvěry občanů v politiku jako takovou," reagoval.

Velmi znepokojující

Nejen politici, ale i významné osobnosti Olomouckého kraje ve čtvrtek napjatě sledovali zprávy a čekali, co policie prozradí o pozadí razie ve státních institucích a na pražském magistrátu.

Zátah v polistopadové historii nemá obdoby.

„Poslouchal jsem vyjádření policie. Je to velmi znepokojující," reagoval emeritní rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.

„Všichni jsme překvapeni. Uvidíme, co z toho bude. Každopádně je toho tolik… Tato společnost je zasažena rakovinou, všechno je to prorostlé. Podezření jsou různá, ať jde o Lesy ČR nebo jiné, to se diskutovalo dlouhou dobu. Teď najednou se začíná konat," uvedl emeritní rektor.

„Snad máme nějakou spravedlnost a vše bude důkladně vyšetřeno a dotaženo do konce. Byl bych nerad, pokud by mělo jít o rozčeřování hladiny ve společnosti, jako že se něco děje, abychom se uklidnili," sdělil bývalý senátor.

Zwyrtek Hamplová: Stav už byl neúnosný

Předčasné volby očekává i mohelnický starostka Mohelnice Jana Zwyrtek Hamplová a exposlankyně. Zátah ji nešokoval.

„Je to jen přirozený dopad toho, co se léta tolerovalo a nad čím se zavíraly oči. Vazby mezi lobbisty a politiky byly známé. Jen taková akce měla přijít asi tak o pět let dřív. Na druhou stranu je tento zásah snad výrazem toho, že systém začíná fungovat tak, jak má, jinak bychom snad museli vyjít do ulic. Nynější stav už byl neúnosný," řekla Jana Zwyrtek Hamplová.

„Předčasné volby jsou jediným řešením. Z nynějšího stavu by ale neměla profitovat žádná z parlamentních stran, spíše by se měla najít nějaká síla, která by hegemonii velkých stran narušila," míní Hamplová.

Na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci se ve čtvrtek nepodařilo zjistili žádné informace k razii na Úřadu vlády.

„Nevíme k tomu, co se děje v Praze, vůbec nic. Veškeré informace poskytuje vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který je však s několika dalšími kolegy mimo olomoucké pracoviště. Netušíme, jestli v této věci uspořádá tiskovou konferenci nebo vydají prohlášení," sdělil jeden z olomouckých státních zástupců.

Co na kauzu říkají další politici a osobnosti regionu? A co obyčejní lidé na Olomoucku?
Čtěte v PÁTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ Olomouckého deníku 14. června.    

Razie převrátila stát - sledujeme ON-LINE