Někde začínají už o tomto víkendu, jinde se na ně teprve chystají.

V sobotu 5. dubna oživí trhy letos poprvé centrum Olomouce.

Na Dolním náměstí budou od rána k mání jablečné a rybízové ovocné mošty, sýry z kravského a ovčího mléka, likér s propolisem, medové perníky, dřevěné šperky či třeba králičí maso.

Hanácký farmářský trh začíná už čtvrtý ročník a návštěvníci se i tentokrát mohou těšit na oblíbené prodejce. Chybět nebudou ani novinky.

„Nabídneme Bratislavské rohlíčky s mákem a ořechy, pletenec s višní, pudinkem a kakaem. Jogurty, sýry, ale i marmelády a biosirupy nebo jitrničky, jelítka, klobása z udírny a škvařené sádlo," vyjmenovala jen část nabídky organizátorka olomouckého Hanáckého farmářského trhu Markéta Záleská.

Trhovci se schází od dubna do října, každou sobotu na Dolním náměstí v Olomouci a zájemci jej najdou mezi Jupiterovou kašnou a morovým sloupem od 8 do 13 hodin.

Šternberk hlásí velký zájem prodejců

Také další město na Olomoucku se připravuje na farmáře a jejich nabídku. Na už čtvrté Venkovské trhy se těší obyvatelé Šternberka, ty první se odehrají v předvelikonočním období, v sobotu 19. dubna.

„Přihlásilo se velké množství prodejců, takže se všichni návštěvníci mohou těšit na široký sortiment zboží, vše je čerstvé a od regionálních farmářů a výrobců," informovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

V nabídce bude i zboží s velikonoční tématikou, kraslice, velikonoční aranžmá, paličkovaná krajka nebo třeba velikonoční pečivo.

„Techniku zdobení kraslic si mohou vyzkoušet děti na workshopu paní Horákové z jižní Moravy," doplnila mluvčí.

Šumperk startuje už v pátek

S jistotou mohou nedočkaví zájemci na trhy zamířit do Šumperku. Tam totiž startují už v pátek 4. dubna.

Prodejce, výrobce a zemědělce lidé najdou v centru města, na hlavní třídě blízko muzea.

„V nabídce budou jarní výpěstky, saláty i přísady. Lidé mohou nakoupit i keramiku či dřevěné zboží. Novinkou jsou kozí výrobky. Chybět nebudou ani i velikonoční věci, perníčky a dekorace," uvedla organizátorka trhů Lucie Hošková.

Doplnila, že stánky prodejci rozkládají vždy jednou měsíčně, první pátek v měsíci. Nakoupit si u nich je možné od 8 do 16 hodin.

Hranice: lidé vybrali sobotu

Deset místních nositelů značky kvality Moravská brána regionální produkt, výrobci sýrových či zabíjačkových specialit, domácích uzenin či třeba valašských frgálů se chystají i do Hranic.

Na tamním Masarykově náměstí své stánky rozloží v sobotu 12. dubna.

První hranické Farmářské trhy letos začínají v 8 hodin ráno a potrvají do 14 hodin odpoledne a chybět však nebude ani doprovodný program.

„Farmářské trhy a prodejní akce tohoto druhu se letos na rozdíl od minulých let se uspořádají hned pětkrát," řekl manažer Místní akční skupiny Regionální partnerství regionu Hranicko František Kopecký.

Oproti dřívějšku bude tento rok převažovat právě sobotní termín, pro který se v loňské anketě města vyslovila většina zapojených respondentů.

Prostějov a Přerov zatím bez "farmářských"

V Prostějově trhovce s voňavými a lákavými dobrotami nemají, v Přerově se doposud musí spokojit s Městskými trhy, kde se vždy několik výrobků najde.

„Farmářské trhy, jako takové v Přerově nejsou. Chystáme se je ale udělat. Máme v plánu rozšířit stávající nabídku o jeden dva farmářské. Předpokládáme v létě a na podzim," uvedl organizátor Městský trhů Marek Dostál.

Stánkaři v Přerově jsou vždy jednou za měsíc, v sobotu. Najdete je na náměstí T.G.Masaryka, od 8 do 13 hodin.