Ve Šternberku přišli s myšlenkou pořádání Venkovských trhů zastupitelé. Doufají, že prodej regionálních produktů lidi přiláká a centrum města ožije.

„Je to trend, kdy se na venkovních trzích prodávají produkty farmářského typu. Vzhledem k tomu, že v našem regionu je dost vysoká nezaměstnanost a nízká podpora zemědělců, tak jsme se jim snažili vyjít vstříc. Zemědělci a poskytovatelé služeb budou mít pronájmy stánků zdarma,“ řekla Iveta Tomečková, vedoucí živnostenského odboru šternberské radnice, který má trhy na starost.

Své zboží vyloží prodejci letos pravděpodobně třikrát, nejdřív první zářijovou sobotu. Do budoucna radnice plánuje trhy pořádat dvakrát do měsíce.

„Časově uvažujeme o půl osmé, až do vyprodání zásob, ale maximálně nejspíš do půl jedné. Oslovujeme prodejce a producenty výrobků z našeho regionu. Rozhodně nechceme podporovat překupníky. Kromě toho se snažíme oživit i centrum města, trhy se budou konat na Hlavním náměstí,“ informovala Tomečková.

I keramika a ubrusy

Stánky určené pro prodej se teď vyrábí a v dílně je mají regionální řemeslníci. Jako doplňkový prodej radnice má rozjednané i výrobce doplňkových sortimentů, které se váží k potravinám a jejich zpracování, to znamená koření, speciální keramika k uskladnění produktů, textílií sloužících ke stolování. Každý trh by ale měl nabídnout něco nového. Inspirovat se nechali šternberští v Olomouci, kde obyvatelé mohou farmářské trhy navštěvovat už od dubna.

„Doufám, že je lidé uvítají s nadšením. Termín jsme zvolili v sobotu ráno, pátek se nám nezdál přístupný pracujícím. Lidé z Bruntálska, Moravského Berouna se k nám hůř dostávají, takže se nám zdála vhodnější sobota. Ale uvidíme třeba to nakonec změníme,“ podotkla vedoucí odboru a doplnila:

„Chceme aby se z toho do budoucna stala tradice, aby lidé rádi přišli a nejen za nákup. Ale také proto, že se tam budou setkávat s ostatními, že to pro ně bude příjemné,“ doplnila Iveta Tomečková.

V Litovli poprvé 8. září

Také obyvatelé Litovle mohou od září nakupovat produkty regionálního původu.

„První farmářský trh by se u nás měl konat v rámci Litovelských slavností 8. září, v areálu před muzeem,“ sdělil tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček. Město využilo grant Ministerstva zemědělství, který je určený na pořádání farmářských trhů.

„Jarmark máme jednou za čtvrt roku, prodává se tam vietnamské zboží, což se nám nelíbí. Proto jsme chtěli pořádat farmářské trhy, kde se prodávají výrobky místních zemědělců, malovýrobců. Všechno má hanáckou značku,“ uvedl místostarosta Litovle Petr Šrůtek. Garantem akce je Místní akční skupina, která zabezpečuje prodejce.

Tvarůžky a lžičky

„Garantuje nám to, že tam budou prodejci skutečně s domácími výrobky. První trhy budou v září, druhé 7. října a třetí 16. prosince, budou předvánoční, kde s prodejem zabíjačkových dobrot,“ řekl místostarosta.

„Stánků bude patnáct až dvacet, v nabídce budou tvarůžky, další druhy sýrů. Ve městě máme šikovné lidi, kteří třeba vyřezávají obracečky, lžíce. Chceme našim lidem nabídnout místní produkty a v příštím roce chceme pokračovat,“ doplnil.

V Uničově nad podobnou akcí ale neuvažují.

„Farmářské trhy pravidelně nepořádáme, ale pokud mají zemědělci nebo drobní pěstitelé přebytky, prodávají tyto produkty na Moravském náměstí. Dvakrát ročně pořádáme obdobu ekologického jarmaku, který teď bude koncem září a nabídneme místním zemědělským družstvům, možnost tam prodávat. O této možnosti jsme neuvažovali,“ doplnila místostarosta města Uničov Jarmila Kaprálová.