VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farmáři protestovali pomalou jízdou do Mohelnice

Olomoucký kraj -Šibenice s oběšencem na valníku traktoru a pohřební vůz i s rakví a věnci s nápisy loučícími se s českým zemědělstvím a mlékem. Takto vyzbrojeni vyraziliv pondělípřed polednem v Zábřehu farmáři Olomouckého kraje na protestní jízdu.

29.6.2009 2
SDÍLEJ:

Situaci v zemědělství s likvidačními výkupními cenami mléka symbolizovala i šibenice s oběšencem.Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Za patnácti traktory šinoucími se třicetikilometrovou rychlostí směrem na Mohelnici se tvořila dlouhá fronta aut. Zpomalením dopravy protestovali farmáři proti likvidačním výkupním cenám mléka.

„Nechceme zabíjet naše krávy! Nechceme, abychom vedle jiných potravin dováželi i mléko! Nechceme, aby se u nás přestaly sklízet louky a pastviny!“ stálo na plakátech připevněných na vozidlech.

„Vyčerpali jsme všechny možnosti jednání, a proto jsme dnes tady, abychom vyburcovali politiky z nečinnosti. Prosíme vás, občany, o pomoc. Buďte s námi solidární!“ vyzýval ředitel Okresní agrární komory v Šumperku Radek Musil.

Ještě před rokem prodávali rolníci mléko za devět korun za litr. Letos mnozí z nich nedostávají ani šest korun. Ceny jogurtů nebo sýrů v obchodních řetězcích přitom neklesají. „Až tady nebude domácí konkurence, kterou současný vývoj zničí, pak budete platit mnohem víc!“ varují farmáři občany.

Ivo Kasal, majitel farmy K-Agro, přijel podpořit protest až z Mikulovi. „Výrobní cena mléka se u nás pohybuje kolem osmi korun, přitom Orera Červenka, kam mléko dodáváme na výrobu parmazánu, ho od nás vykupuje za 5,60. Jen za první čtvrtletí činí naše ztráta 750 tisíc korun,“ řekl před výjezdem kolony Kasal.

Hospodaří na osmi stech hektarech a zaměstnává šestnáct lidí. Část ztráty by mohl srovnat letošní úrodou, ale ta je vzhledem k vytrvalým dešťům velmi nejistá.

„Jsme zaměřeni na chov dobytka a zatím jsme nesáhli k omezení chovu, protože to by znamenalo propustit deset lidí. Ale situace je velmi napjatá. Chceme spravedlivější rozdělení marží. Zatím vydělávají hlavně obchodníci a my produkujeme ztrátu,“ dodal Kasal.

Zemědělská společnost Zeas Březná má podle ředitele Josefa Juráska ztrátu kolem jednoho milionu korun měsíčně A to prodává mléko proti jiným farmářům za vyšší cenu – 6,30 korun za litr.

„Všechny rezervy z dotací i provozních úvěrů už jsme vyčerpali. Vybít stádo by znamenalo nevratný proces, propouštění lidí a také zmaření investice za více než padesát milionů do rekonstrukce stájí,“ řekl Jurásek.

Zlomový bod, kdy se farmáři budou muset rozhodnout, zda stáda ponechat, nebo vybít, nastane podle něj v říjnu až listopadu.

Do protestní jízdy se zapojili farmáři i ze sousedního Olomoucka – na příklad z Troubelic, Újezda u Uničova nebo Medlova. Na zpáteční cestě z Mohelnice zasáhla policie a před Rájcem odklonila kolonu z obchvatu směrem do obce.

Rolníci si nedělali velké naděje, že by jejich akce s politiky pohnula, v protestech proto chtějí pokračovat.

„Je víc možností, jak nám pomoci. Vláda může stanovit minimální výkupní ceny mléka nebo zavést nepřímou dotaci, jak to udělali v Německu, Rakousku či na Slovensku,“ řekl předseda Agrodružstva Zábřeh Bohuslav Steidl.

Nechtěl by se dožít toho, aby se stal skutečností nápis na stuze jednoho z pohřebních věnců: Na rozloučenou zemědělské družstvo. Vzpomínáme na staré časy.

Autor: Stanislava Rybičková

29.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoučtí hokejisté (v červeném) porazili Plzeň 5:0. Branislav Konrád a David Škůrek
34

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
9 12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Unikátní příležitost stát se na chvíli chirurgem, který operuje pomocí robota, mohou využít zájemci počátkem příštího týdne v olomoucké obchodní galerii Šantovka.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Primátor Olomouce Antonín Staněk je jedním ze skokanů letošních voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení