Příběh Fantastického divadla propojuje dílo Williama Shakespeara, amatérskou skupinu divadelníků se speciálními potřebami a nepříliš šikovnou mafiánskou rodinu. Autorem komedie je izraelský dramatik, herec a režisér Gur Koren.

„Věřím, že nás čeká zajímavá podívaná, která citlivě brnká na strunu určitým stereotypům ve společnosti, zároveň ale divákovi nabídne mnoho příležitostí se upřímně zasmát, a to je, myslím, v dnešní době to hlavní,“ míní ředitel Moravského divadla David Gerneš s tím, že divadlo chce kromě klasických děl dávat prostor i současné tvorbě.

Hlavními hrdiny příběhu jsou tělesně a mentálně postižení členové amatérské divadelní skupiny. Pro svoje nekalé úmysly je využije rodina nepříliš šikovných drogových dealerů. Ta se jejich prostřednictvím rozhodne propašovat do Makedonie několik kilogramů kokainu. Mafiáni se, zdánlivě nezištně, stanou hlavními mecenáši neobvyklé divadelní skupiny, která shání peníze na cestu do Makedonie, kde chce na divadelním festivalu zaujmout publikum svou adaptací Romea a Julie.

Režie se ujala Tereza Říhová, dramaturgem je Patrik Boušek, hudbu složil Matěj Štrunc. Výtvarníkem scény a kostýmů je David Janošek. V inscenaci se v nevšedních rolích představí velká část souboru činohry.

„Hru si vybrala sama režisérka Tereza Říhová. S dramaturgyní Michaelou Doleželovou jsme se shodli, že si nevzpomínáme, kdy naposledy jsme se tak skvěle bavili při čtení nějakého textu, a že bychom se někdy tolikrát od srdce a nahlas zasmáli,“ vzpomněl šéf činohry Roman Vencl.

Diváci se podle něj mohou těšit na opravdu zajímavou komedii, která je až do poslední chvíle plná všemožných zvratů a překvapení.

„Velká výzva je to i pro většinu obsazení, protože valná část herců musí ztvárnit lidi s takzvaně speciálními potřebami,“ poznamenal Roman Vencl. V rámci skupiny amatérských divadelníků, kterou vede režisérka Olívie Levy v podání Jany Posníkové, se potkávají osoby se zdravotním i mentálním handicapem. Ústřední dvojici představitelů „Romea a Julie“ hraje Lukáš Červenka a Natálie Tichánková. Mezi dalšími členy se představí Vendula Nováková, Jaroslav Krejčí, Petr Vaněk, Naděžda Chroboková-Tomicová a Marek Pešl. Postavu neslyšící dívky Niny si zahraje Vendula Nováková. Hlavu drogového kartelu ztvární Zdeněk Julina.

Hra Fantastické divadlo měla světovou premiéru v Tel Avivu v roce 2014. V rámci České republiky se jedná o teprve druhé uvedení. Pro režisérku Terezu Říhovou jde o první spolupráci s Moravským divadlem, v Olomouci v minulosti působila v Divadle na cucky a Divadle Tramtarie.

U příležitosti uvedení této hry vznikl ve spolupráci s organizací SPOLU Olomouc benefiční kalendář. Výtěžek z prodeje poputuje organizaci v plné výši. SPOLU Olomouc poskytuje sociální služby osobám s handicapem, dělá osvětu a snaží se působit i na poli legislativy. Fotografie byly pořízeny v zákulisí Moravského divadla, zachycují herce společně s klienty organizace.