Ten by měl pokračovat i v příštích letech, kdy by se nemocnici mohla objevit další díla.
„Lidé, kteří se u nás léčí, přicházejí do nemocničního areálu často opakovaně nebo jsou hospitalizováni mnohdy i řadu týdnů nebo měsíců,“ vysvětloval manažer marketingu FNOL Jan Bednář.
„Pacienti, kterým jejich léčba nebrání v pohybu po areálu nemocnice, si budou moci prohlédnout nová sochařská díla. Alespoň na chvíli tak zaplaší myšlenky na svou nemoc a na odloučení od svých blízkých,“ uvedl Bednář.
Studenti českých výtvarných škol, které fakultní nemocnice oslovila, si mohou v praxi vyzkoušet své znalosti práce se sochařským materiálem a mají možnost vzájemné konfrontace. Materiál získali od Výstaviště Flora.
„Ve škole často tvoříme návrhy, ty ale potom končí v šuplíku. Byla to pro mě příležitost vyzkoušet si realizaci a navíc venku, v prostoru. Lákalo mě také, že budu tvořit pro pacienty nemocnice. Je to moje první zkušenost se dřevem a musím říct, že práce s ním je opravdu náročná,“ popisovala třiadvacetiletá Lenka Janušková z Fryštáku, která po prázdninách nastupuje do 3. ročníku v ateliéru Sochařství u profesora Kurta Gebauera.
Sedmadvacetiletý student katedry výtvarné výchovy olomoucké pedagogické fakulty Radek Tomanec uvedl, že ho lákalo vyzkoušet si vytvořit velkou sochu.
„Třímetrovou sochu dělám poprvé. Jsem z Olomouce, proto jsem rád, když bude moje práce právě ve zdejší nemocnici, kde snad potěší pacienty,“ sdělil student.
Sochy zůstanou vystaveny v areálu nemocnice. Organizátoři projektu Sochy léčí zároveň plánují, že se ze sochařské tvůrčí dílny v olomoucké nemocnici stane tradice:
„Každý rok by tady mohly vyrůst další sochy, které – jak věříme – přispějí k tomu, že se u nás nemocní budou cítit lépe,“ uvedl Bednář.