VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fakultka slaví na náměstí: vyšetření zdarma, balonky štěstí i sanitka ze seriálu

Olomouc – Fakultní nemocnice Olomouc letos slaví kulatiny a ve středu na Horním náměstí v Olomouci nabídne lidem řadu bezplatných vyšetření, také soutěže pro rodiny s dětmi. Vystaveny budou historické fotografie nemocnice, historický sanitní vůz Škoda 1201, který si zahrál v seriálu „Sanitka“.

15.11.2011 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„Před 115 lety v roce 1896 dne 16. listopadu byla nově vybudovaná nemocnice slavnostně vysvěcena,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

„Právě na středu 16. listopadu 2011 připravila nemocnice program pro veřejnost, který bude probíhat od 14 do 17 hodin přímo v centru města," . Ve stanech na Horním náměstí nabídnou profesionální zdravotníci zájemcům zdarma měření krevního tlaku, cukru, nitroočního tlaku, funkční vyšetření plic a předvedou také správnou techniku mytí rukou,“ sdělil mluvčí Havrlant.

Připraven je soutěžní program pro rodiny s dětmi, na které čekají drobné dárky.

„Příchozí si budou moci prohlédnout také historické fotografie nemocnice, historický sanitní vůz Škoda 1201, který si zahrál v seriálu „Sanitka“, nemocnice představí svůj propagační film.

Na závěr akce příchozí společně vypustí 115 lampionů štěstí, v případě nepříznivých povětrnostních podmínek je nahradí balonky napuštěné héliem,“ informoval mluvčí.

Olomoucká nemocnice sídlila ještě v 90. letech 19. století v Rezidenční, nyní Křížkovského ulici v sousedství dnešního rektorátu Univerzity Palackého.

Moravské zemské všeobecné ústavy

Byla původně městskou institucí pod správou magistrátu, teprve v polovině 19. století byla prohlášena vládním výnosem za instituci státní a veřejnou.

Od konce 18. století neslo zařízení název „Filiální nemocnice a zaopatřovací ústav pro chudé nemocné, rodičky a nalezence z města a jeho předměstí„, od roku 1862 se pak nemocnice nazývala „Moravské zemské všeobecné ústavy v Olomouci“.

Prostory byly velmi omezené a nedostačovaly nárůstu nemocných, usnesl se 1. dubna 1892 Moravský zemský sněm v Brně vystavět v Olomouci novou nemocnici, a to jako soubor pavilonů na svahu Tabulového vrchu v tehdy samostatné obci Nová Ulice.

Původní rozpočet stavby obnášel 600 tisíc zlatých. Velkorysé rozhodnutí sněmu dokládá pamětní deska na průčelí prvně vybudovaného pavilonu, který je dodnes označován jako „František Josef".

Pamětní deska nese latinský nápis: „Za vládnoucího císaře Františka Josefa I. přikázal zemský sněm Markrabství moravského dekretem usneseným dne 1. dubna 1892 vystavět tuto budovu k ulehčení chorým."

Výstavba nemocnice započala v červnu 1894, po dvou letech bylo dokončeno i vnitřní zařízení prvního pavilonu, takže dne 19. srpna 1896 mohl být pavilon předán ředitelství zemských ústavů s tím, že z celkem 268 lůžek bylo rozděleno mezi oddělení interní medicíny, chirurgie, očního lékařství a infekčních chorob.

Dne 14. září téhož roku byli do zemských ústavů přestěhováni ze staré nemocnice pacienti a 16. listopadu 1896 byla nová nemocnice slavnostně vysvěcena.

Zemské ústavy na Nové Ulici se v dalších letech rozšiřovaly budováním nových pavilonů a přistavováním křídel k pavilonům již zprovozněným. Gynekologie a porodnice zůstaly na olomouckém Předhradí ještě do roku 1899, kdy se dočkaly vlastního pavilonu v zemských ústavech na Nové Ulici.

Samostatný pavilon pro oftalmologické oddělení zemských ústavů byl postaven roku 1902, budova prosektury vznikla v roce následujícím.

Šestá největší nemocnice v ČR

Roku 1924 byl vybudován pavilon plicních chorob, těsně před druhou světovou válkou byly dokončeny pavilony dětského, ortopedického a chirurgického oddělení.

V poválečné Olomouci se na dalším rozvoji zdejší nemocniční péče podílely Lékařská fakulta UP, vzniklá s obnovením olomouckého vysokého učení, a s touto fakultou spjatá Fakultní nemocnice Olomouc.

V současnosti je šestou největší nemocnicí v zemi, je součástí páteřní sítě jedenácti fakultních nemocnic přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví České republiky.

Má 50 klinik, ústavů a oddělení, 1200 lůžek a 3200 zaměstnanců. Ročně ambulantně ošetří 800 000 pacientů a hospitalizuje téměř 50 000 nemocných. Nemocnice je akreditovaná, disponuje moderními technologiemi a úroveň poskytované péče je srovnatelná s moderními evropskými medicínskými centry.

Autor: Daniela Tauberová

15.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Libavé volí i desítky záložáků, kteří jsou od pátku na týdenním cvičení ve ve výcvikovém prostoru. Vojáci si předem museli vyřídit voličské průkazy. Hlasovali ve volební místnosti Obecního úřadu ve Městě Libavá
AKTUALIZUJEME
2 71

Volby na Olomoucku táhly, účast je i přes 60%

Na Slovanské gymnázium v Olomouci kromě voličů míří i je absolventi. V rámci oslav 150. výročí školy zde od rána probíhá den otevřených dveří
16

Voliči a absolventi. Slovanské gymnázium slaví 150 let

Gólman Sigmy Buchta: Baník nás předčil bojovností, my jej kvalitou

O šesté čisté konto v sezoně přišel po situaci, která mu bude dlouho ležet v žaludku.

Kam o víkendu? Tady je pestrý mix akcí. Vybírejte

Neseďte doma za pecí. Pořád se něco děje.

Dopravní hřiště v Olomouci se výrazně zvětší, odkloní cyklostezku

Dopravní hřiště u plaveckého stadionu v Olomouci bude dvakrát větší.

Mlha Zlámala nepřekvapila: Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení