„Před 115 lety v roce 1896 dne 16. listopadu byla nově vybudovaná nemocnice slavnostně vysvěcena,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.
„Právě na středu 16. listopadu 2011 připravila nemocnice program pro veřejnost, který bude probíhat od 14 do 17 hodin přímo v centru města," . Ve stanech na Horním náměstí nabídnou profesionální zdravotníci zájemcům zdarma měření krevního tlaku, cukru, nitroočního tlaku, funkční vyšetření plic a předvedou také správnou techniku mytí rukou,“ sdělil mluvčí Havrlant.
Připraven je soutěžní program pro rodiny s dětmi, na které čekají drobné dárky.
„Příchozí si budou moci prohlédnout také historické fotografie nemocnice, historický sanitní vůz Škoda 1201, který si zahrál v seriálu „Sanitka“, nemocnice představí svůj propagační film.
Na závěr akce příchozí společně vypustí 115 lampionů štěstí, v případě nepříznivých povětrnostních podmínek je nahradí balonky napuštěné héliem,“ informoval mluvčí.
Olomoucká nemocnice sídlila ještě v 90. letech 19. století v Rezidenční, nyní Křížkovského ulici v sousedství dnešního rektorátu Univerzity Palackého.
Moravské zemské všeobecné ústavy
Byla původně městskou institucí pod správou magistrátu, teprve v polovině 19. století byla prohlášena vládním výnosem za instituci státní a veřejnou.
Od konce 18. století neslo zařízení název „Filiální nemocnice a zaopatřovací ústav pro chudé nemocné, rodičky a nalezence z města a jeho předměstí„, od roku 1862 se pak nemocnice nazývala „Moravské zemské všeobecné ústavy v Olomouci“.
Prostory byly velmi omezené a nedostačovaly nárůstu nemocných, usnesl se 1. dubna 1892 Moravský zemský sněm v Brně vystavět v Olomouci novou nemocnici, a to jako soubor pavilonů na svahu Tabulového vrchu v tehdy samostatné obci Nová Ulice.
Původní rozpočet stavby obnášel 600 tisíc zlatých. Velkorysé rozhodnutí sněmu dokládá pamětní deska na průčelí prvně vybudovaného pavilonu, který je dodnes označován jako „František Josef".
Pamětní deska nese latinský nápis: „Za vládnoucího císaře Františka Josefa I. přikázal zemský sněm Markrabství moravského dekretem usneseným dne 1. dubna 1892 vystavět tuto budovu k ulehčení chorým."
Výstavba nemocnice započala v červnu 1894, po dvou letech bylo dokončeno i vnitřní zařízení prvního pavilonu, takže dne 19. srpna 1896 mohl být pavilon předán ředitelství zemských ústavů s tím, že z celkem 268 lůžek bylo rozděleno mezi oddělení interní medicíny, chirurgie, očního lékařství a infekčních chorob.
Dne 14. září téhož roku byli do zemských ústavů přestěhováni ze staré nemocnice pacienti a 16. listopadu 1896 byla nová nemocnice slavnostně vysvěcena.
Zemské ústavy na Nové Ulici se v dalších letech rozšiřovaly budováním nových pavilonů a přistavováním křídel k pavilonům již zprovozněným. Gynekologie a porodnice zůstaly na olomouckém Předhradí ještě do roku 1899, kdy se dočkaly vlastního pavilonu v zemských ústavech na Nové Ulici.
Samostatný pavilon pro oftalmologické oddělení zemských ústavů byl postaven roku 1902, budova prosektury vznikla v roce následujícím.
Šestá největší nemocnice v ČR
Roku 1924 byl vybudován pavilon plicních chorob, těsně před druhou světovou válkou byly dokončeny pavilony dětského, ortopedického a chirurgického oddělení.
V poválečné Olomouci se na dalším rozvoji zdejší nemocniční péče podílely Lékařská fakulta UP, vzniklá s obnovením olomouckého vysokého učení, a s touto fakultou spjatá Fakultní nemocnice Olomouc.
V současnosti je šestou největší nemocnicí v zemi, je součástí páteřní sítě jedenácti fakultních nemocnic přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví České republiky.
Má 50 klinik, ústavů a oddělení, 1200 lůžek a 3200 zaměstnanců. Ročně ambulantně ošetří 800 000 pacientů a hospitalizuje téměř 50 000 nemocných. Nemocnice je akreditovaná, disponuje moderními technologiemi a úroveň poskytované péče je srovnatelná s moderními evropskými medicínskými centry.