"Chceme předcházet potížím s nedostatkem pracovníků a máme zjištěno, že řada našich zaměstnankyň, které jsou momentálně na mateřské dovolené, by se ráda alespoň na půl úvazku vrátila do práce. Školka by jim v tomto směru pomohla,“ vysvětlil Egon Havrlant, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice v Olomouci.

Mateřská škola má vzniknout ve dvou budovách v Karafiátové ulici, které nemocnice vlastní. Tyto prostory jsou v těsné blízkosti špitálu a už kdysi jako školka sloužily.

Mateřinku by chtěla nemocnice zprovoznit v roce 2010. Přesné datum zatím neví.

„Konkrétní termín ještě neznáme. Mohlo by to být už v únoru příštího roku, je však možné, že se to podaří až příští září,“ uvedl tiskový mluvčí fakultní nemocnice.

Na novou školku je potřeba šestnáct milionů korun, protože domy, ve kterých má vzniknout, je třeba zrekonstruovat.

„O dotaci jsme požádali ministerstvo zdravotnictví, jestli ji dostaneme, to se dozvíme pravděpodobně do prázdnin. Pokud nás ministerstvo nepodpoří, najdeme prostředky v našem rozpočtu. Samotný provoz bude hradit magistrát,“ řekl Havrlant.

Mateřská škola bude určena pro děti z Olomouce, ale Fakultní nemocnice má s radnicí dohodu.

„Polovina kapacity budeme přednostně naplňována dětmi našich zaměstnanců, ale i to jsou ve většině případů děti z Olomouce,“ doplnil tiskový mluvčí.

O školce uvažují i na pedagogocké fakultě

O zřízení nového místa, kam budou moci zaměstnanci umístit své malé děti, uvažují i na Pedagogické fakultě olomoucké Univerzity Palackého.

„Jednáme s městem ohledně vhodné lokality. Přáli bychom si ji umístit v oblasti Envelopy a Žižkova náměstí, aby byla budoucí mateřinka v blízkosti naší fakulty,“ vysvětlila Libuše Ludíková, děkanka Pedagogické fakulty Palackého univerzity.

Hlavním záměrem fakulty je, aby zabezpečili ratolesti mladých matek, které se vracejí do práce. Protože se jedná o fakultu s pedagogickým zaměřením, mohla by nová školka sloužit i k řízené praxi studentů.

„Dětem bychom poskytli nadstandard. Mohly by se učit jazyky, výtvarnou nebo hudební výchovu. Studenti budou mít možnost ukázat jiný přístup, než jaký mají klasické učitelky v mateřinkách,“ sdělila Ludíková.

Další firmy na Olomoucku o vytvoření školek pro děti zaměstnanců zatím neuvažují. Většinou je hlavním důvodem nedobrá finanční situace, kterou společnosti přičítají finanční krizi. Šéfové podniků však také tvrdí, že o tuto službu nemají pracovníci zájem.

„Kdyby se ekonomická situace zlepšila a byla by poptávka od našich zaměstnanců, tak by firemní mateřská škola byla jistě tématem do diskuze,“ uvedl Jan Klus, ředitel personalistiky uničovského Unexu.

Lucie Herberová