„Fakultní nemocnice Olomouc mění z provozních důvodů režim odběrů a vyšetření na onemocnění Covid-19 pro samoplátce. Nově je vyšetření možné pouze po objednání formou online formuláře,“ upozornil v úterý odpoledne mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Za test PCR z výtěru z nosohltanu zájemce zaplatí 1756 korun. Platba je možná pouze bezhotovostně prostřednictvím platební karty na platebním terminálu na odběrovém místě u Lékařské fakulty UP Olomouc v Hněvotínské ulici.

Odběry pro indikované pokračují

V Olomouckém kraji doposud testovali samoplátce v nemocnicích v Přerově, Prostějově, Šternberku a v Jesenické nemocnici.

„Odběrová místa v Přerově a Šternberku i nadále fungují pro indikované pacienty. S ohledem na nižší zájem samoplátců na těchto místech byl odběr samoplátců přesunut do Prostějova,“ vysvětlila Radka Miloševská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel, pod který nemocnice spadají.

„V Jesenické nemocnici ještě nastalou situaci analyzujeme,“ dodala.

Některé popudila cena

Za test metodou PCR, průkaz nukleové kyseliny, účtovali v těchto nemocnicích 2 900 korun.

Nově zájemce o test zaplatí 2 200 korun – 1 674 za vyšetření koronaviru SARS-CoV-2, 82 korun za odběr biologického materiálu a 444 korun za služby odběrového místa se zvláštním režimem.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek stanovilo maximální možnou cenu za test na nový koronavirus ve výši 1 756 korun. Z toho 1 674 korun je platba laboratoři analyzující odebraný vzorek, dalších 82 korun si zmůže zdravotnické zařízení účtovat za samotný odběr.

Cena popudila některé nemocnice i laboratoře. Podle nich je příliš nízká a nezohledňuje náročnost testování a náklady spojené například s převozem vzorků do laboratoře. Některé proto přestaly samoplátce testovat. Nechtějí na neindikované vyšetření doplácet.