Novostavba špičkového pracoviště ponese označení P4 a vyroste nedaleko Dětské kliniky, v sousedství ambulantního pavilonu Hemato-onkologické kliniky. S ním bude propojena spojovacími mosty.
Šestipodlažní pavilon za čtvrt miliardy korun by měl být hotový na konci roku 2025.
"Výrazně zvýší dostupnost moderní léčby pro onkologické pacienty, poskytně vyšší kapacitu ambulantní péče v odpovídajících prostorách a zbrusu nový potřebný chemostacionář," informoval mluvčí fakultní nemocnice Adam Fritscher.
Součástí stavby je rovněž nové parkoviště s kapacitou 134 míst, z toho 8 pro elektroauta, dále rekonstrukce a prodloužení přístupové komunikace ve směru od parkoviště u Neurologické kliniky a současně dojde k propojení se stávající komunikací před Dětskou klinikou.
Uzavřená stezka od Brněnské
V minulém týdnu došlo k nezbytnému oplocení prostoru staveniště, byla tak přehrazena často užívaná pěší cesta od Brněnské ulice do nitra nemocnice.
„Chápeme, že jde o zvyklou a frekventovanou komunikaci, ale přesto prosíme o respektování její uzávěry. Jde zejména o bezpečnost nás všech,“ apeloval vedoucí Odboru investic FN Olomouc František Valíček.
Léčba šitá na míru
V nové budově bude po jejím dokončení umístěna ambulantní část Onkologické kliniky.
„Hlavním cílem projektu je rozšíření kapacity chemostacionáře a zvýšení kapacity našich ambulancí. Nadále chceme udržet také oddělení preventivní onkologie od akutních provozů; její ambulance se bude nacházet v přízemí a docházet sem budou pacienti po úspěšné onkologické terapii a také zájemci o preventivní programy časného záchytu nádorového onemocnění. Součástí preventivní onkologie je i poradna pro hereditární nádorové syndromy, tedy pro lidi, kteří mají zvýšené genetické riziko nádorového onemocnění,“ zmínila primářka Onkologické kliniky FN Olomouc Hana Študentová.
V dalších nadzemních patrech pak bude umístěn samotný ambulantní trakt onkologie, chemostacionář s rozšířenou lůžkovou kapacitou, paliativní ambulance s aplikační místností, sálek pro zavádění cévních vstupů a péče o ně.
„Nové prostory umožní rozšíření indikací v rámci celého spektra onkologických diagnóz, navíc jednotlivé části léčebného procesu budou individuálně zacíleny, pro konkrétního pacienta bude zvolena ‚léčba šitá na míru‘ s cílem optimálního výsledku a za udržení co nejvyšší kvality jeho života,“ zdůraznil přednosta Onkologické kliniky FN Olomouc Bohuslav Melichar.
Patro klinických studií i fotovoltaika na fasádě
V nejvyšším patře se bude nacházet oddělení klinických studií, které bude zajišťovat kompletní péči o nemocné léčené v rámci těchto studií, dále velká seminární místnost pro výuku a konání odborných seminářů.
Součástí objektu budou rovněž pracovny dvou psychologů, fyzioterapeuta a ambasadorky onkologických pacientů.
„Nejvyšší ustupující podlaží nového pavilonu bude sloužit zejména jako strojovna vzduchotechniky a chlazení. Počítá se samozřejmě i s moderními ‚zelenými‘ prvky, střecha objektu bude plochá, vegetační, s rozchodníkovými koberci. Fotovoltaika s výkonem 85,1 kilowatt-peaku (kWp) bude mít panely zavěšené na jižní fasádě, což je vůbec první taková konstrukce v naší nemocnici, dále na střeše a také na přístřešcích nad parkovacími místy,“ popsal vedoucí Odboru investic FN Olomouc František Valíček.
Budovu za cenu bezmála 226,4 milionu korun bez DPH staví společnost OHLA ŽS, a.s., Evropská unie na ni přispěla prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR částkou 217,9 milionu korun.