Náročnou rekonstrukci museli lékaři zvládnout ve dvousměnném provozu na náhradním operačním sále.

„Nové sály jsou pro nás velkou výzvou k navýšení počtu operací a ke snížení čekací doby na zákrok,“ uvedla přednostka Oční kliniky FN Olomouc Klára Marešová.

Pozemek po zbourané historické budově "Franz Josef" - místo pro nový superpavilon v olomoucké fakultní nemocnici, 1. ledna 2023
Fakultka už hledá stavitele superpavilonu za miliardy. Jak dlouho se má budovat

V současné době klinika ročně provádí téměř čtyři tisíce očních operací. „Krásné moderní prostory nadchnou jak personál, tak pacienty,“ ocenila přínosy rekonstrukce přednostka.

Na nové prostory operačních sálů se těší i specialisté Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Původní již nepůsobily dobře na pacienty uléhající na operační stůl.

„Občas utrousili, že je neuvěřitelné, že můžeme v takto ‚nepěkných‘ prostorách dělat kvalitní a moderní medicínu. Nové vybavení operačních sálů nás posune dále,“ uvedl přednosta kliniky Richard Salzman.

Stavba soukromého sanatoria u Okružní ulice v Olomouci, 5. ledna 2024
V Olomouci staví velké sanatorium. Buduje jej společnost podnikatele Morávka

Například stropní světla podle přednosty nabízejí kvalitnější osvětlení operačního pole. Operační stoly s větší nosností zase umožní provádět operace pacientů s nadváhou.

„Doposud jsme si v těchto případech speciální stůl pro obézní pacienty půjčovali,“ dodal docent Salzman.

Stavební úpravy v budově E zahrnovaly rekonstrukce čtyř operačních sálů - dvou pro kliniku ORL a dvou pro Oční kliniku, včetně souvisejícího zázemí.

Železniční poliklinika u olomouckého hlavního nádraží
Železniční poliklinika v Olomouci bude na prodej. Dráhy už ji nechtějí

V obou podlažích, která prošla rekonstrukcí, jsou také související potřebné místnosti, jako je dekontaminace, sterilizace, filtry a denní místnost pro zaměstnance, umývárna, úklidové místnosti, popisovny a skladové prostory.

Nově vznikly rovněž stacionář s osmi křesly pro Oční kliniku a dospávací pokoj se třemi lůžky pro potřebu kliniky ORL.

„Dále byly v rekonstruovaných částech obou podlaží kompletně vyměněny všechny technické instalace - elektroinstalace, topení, chlazení, vzduchotechnika a zdravotechnika. Do operačních sálů byly přivedeny rozvody kyslíku, stlačeného vzduchu a vakua,“ uvedl mluvčí FN Adam Fritscher.