V největší středomoravské nemocnici bylo ve středu dopoledne v izolaci či karanténě několik desítek zaměstnanci – v karanténě přibližně 50 a izolaci 25.

„V tuto chvíli není důvod omezovat a odkládat neakutní péči,“ sdělil Adam Fritscher, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc, která má přes 4000 zaměstnanců.

Pomoci mediků využívá fakultní nemocnice od počátku na odběrových místech.

Vojenská nemocnice Olomouc má aktuálně v izolaci 6 zaměstnanců.

„Zatím žádnou péči neomezujeme, a to ani operativu a veškerou péči chceme co nejdéle a v nejširším množství zachovat,“ sdělil ve středu odpoledne Deníku ředitel vojenské nemocnice Martin Svoboda.

V nemocnicích skupiny Agel v Olomouckém kraji se zdravotníkům onemocnění Covid-9 zatím spíše vyhýbá. Pozitivita byla v těchto dnech prokázána u jednotek z nich.

„Chod nemocnic to nijak neovlivnilo a péče je poskytována v plném rozsahu,“ uvedla Radka Miloševská, mluvčí nemocnic v Přerově, Prostějově, Šternberku a Jeseníku.

Šumperk shání brigádníky

Síly začínají chybět Nemocnici Šumperk, a to kvůli kvůli vytíženosti personálu, který místo běžné práce odebírá vzorky v odběrovém centru nebo se stará o nakažené pacienty na dočasném infekčním oddělení.

Nemocnice proto hledá nové brigádníky. Personální rezervy vidí hlavně v bývalých zdravotnících a studentech zdravotnických oborů, které vyzývá, zda by po dobu epidemie nepřišli pomoci.

„Před dvěma týdny jsme posílili naše odběrové týmy a nyní jsme rozšířili také provozní dobu odběrového centra. O víkendu jsme navíc otevřeli provizorní infekční oddělení pro nakažené pacienty s kapacitou dvaceti lůžek, které se nám postupně zaplňuje. V důsledku toho nám ale citelně chybí zaměstnanci v běžném provoze,“ vysvětlila náměstkyně pro nelékařskou zdravotní péči Monika Žaitliková.

Lůžka stále s rezervou

V Olomouckém kraji se v uplynulých dnech zvýšil počet pacientů s Covid-19, jejichž stav si vyžádal hospitalizaci.

Na infekčním oddělení prostějovské nemocnice bylo ve středu dopoledne 18 pacientů.

„Na oddělení ARO v Prostějově jsou v péči lékařů 4 pacienti v těžkém stavu,“ sdělila Deníku Miloševská.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc je hospitalizováno 8 pacientů na standardním oddělení a 4 nemocní leží na JIP.

„Počet v posledních dnech stagnuje nebo mírně narůstá. Rozhodně se nejedná o nějaký exponenciální nárůst,“ uvedl dam Fritscher.

„Kapacity „covidových lůžek“ zatím vyčerpány nejsou. Konkrétně infekční oddělení disponuje 30 lůžky, A v případě nutnosti je možné kapacity navýšit o lůžkový fond dalších oddělení,“ uklidnila mluvčí Miloševská.

Nárůst v kraji zpomalil

Po vysokých počtech nově potvrzených případů Covid-19 v minulém týdnu v Olomouckém kraji nárůst v posledních dnech zpomalil. Ve středu ráno bylo v regionu 1201 pozitivních.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je za posledních 7 dní na Olomoucku 157 osob s prokázanou nákazou, na Jesenicku 150, v okrese Šumperk 135, na Prostějovsku 101 a v okrese Přerov 87 na 100 tisíc obyvatel.