Nápor na odběrová místa je obrovský. V pondělí dopoledne končil zástup lidí se žádankou od praktického lékaře nebo hygienika u objektu bývalé nemocniční prádelny. Kolemjdoucí, i zaměstnanci nemocnice, si dlouhou frontu fotili.

„Kam jinam mám jít, když nechci čekat několik dní? Doktorka mi poradila fakultku, že mě odeberou dnes. Je mi od soboty blbě a chci co nejdříve vědět, jak na tom jsem. Hlavně kvůli rodině,“ sdělila Deníku zhruba čtyřicátnice, která se před 11. hodinou řadila za poslední čekatele na odběr.

Fakultní nemocnice má dvě covidová odběrová místa. Druhé otevírala podle potřeby. V posledních dnech jsou většinou v provozu obě pracoviště.

„Vzhledem k náporu indikovaných osob jsou v provozu obě. V pátek provedli přes devět stovek odběrů,“ popisoval situaci mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Největší nemocnice v Olomouckém kraji, kam se lidé na odběr na covid jako do jediné široko daleko nemuseli předem objednávat, proto plánuje v tomto týdnu zavést rezervační systém.

„Zareagujeme úplně stejně jako ostatní. A lidé budou mít jistotu, že se na ně dostane. Samozřejmě se budeme snažit odebrat co nejvíce žadatelů. Počet však musí mít návaznost na kapacity laboratoří,“ vysvětloval mluvčí nemocnice. O tom, kdy přesně bude objednávkový systém spuštěn, bude nemocnice včas informovat.

Rezervační systém zavedla většina středomoravských nemocnic. Například vojenská nemocnice v pondělí odpoledne nabídla první volný termín indikovanému žadateli za týden. V tomto týdnu má plno plno.

Do prostějovské nemocnice si musejí pacienti se žádankou vystavenou hygienikem či praktikem nejprve předem zatelefonovat. Nemocnice upozorňuje, že objednací čas je pouze orientační. Stejně to funguje v nemocnicích v Přerově a Šternberku.

Šumperku spustili online rezervaci na covidový test. V pondělí odpoledne ukazovala první volní termín 27. října ráno.