„Realizace musela být posunuta. Objekt se využíval jako zázemí pro covidové pacienty, takže nebylo možné zahájit jeho demolici,“ vysvětlil mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Nemocnice momentálně adaptuje prostory pro radiologii a pro infekční pacienty. Po dokončení bude možné zahájit demolici nejstaršího pavilonu.

Podle mluvčího by to mělo být na jaře příštího roku.

Nemocnice již dokončila výběr zhotovitele projektu. V těchto dnech se začíná projektovat novostavba pavilonu B.

„Samotná výstavba? Vše bude záviset na délce výběru zhotovitele stavby. Při optimálním průběhu bychom chtěli mít vítěze soutěže v polovině roku 2023,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí nemocnice.

Nová budova, bez rekonstrukce

Náklady na výstavbu hlavní budovy B budou podle FN Olomouc nižší než realizace původní varianty, kdy se uvažovalo o rekonstrukci a dostavbě Franc Josefa.

To by stálo až 3,5 miliardy korun. Při novostavbě jsou celkové finanční prostředky plánovány ve výši cca dvě miliardy korun.

Se strategickou investicí v největší středomoravské nemocnici je počítáno ve státním rozpočtu s částkou přesahující jednu miliardu korun.

„K ní musíme doplnit vlastní zdroje tak, abychom byli schopni stavbu zrealizovat,“ uvedl mluvčí.

„Nemocnice ze svého zisku naplňuje již několik let příděly do fondu reprodukce a svůj díl financování stavby bude schopna zajistit,“ sdělil.

Stěhování neuorologie i ortopedie

Vybudování pavilonu B podle vedení nemocnice zásadně ovlivní poskytování zdravotní péče ve FNOL.

Kliniky neurochirurgická, neurologická, ortopedická a traumatologická se do pavilonu B přestěhují zcela.

„Kliniky radiologická a KARIM, jakož i centrální operační sály a urgentní příjem se do pavilonu B rozšíří v souvislosti s rozšířením kapacity operačních sálů, rozšířením diagnostické podpory zobrazovacích metod - respektive v souvislosti s rozšířením kapacity a průchodnosti urgentního příjmu. V budově vznikne také nové zázemí pro jednodenní chirurgické výkony,“ popisoval mluvčí Adam Fritscher.

Pod novostavbou vzniknou nová parkovací místa, zásobovací zázemí pro distribuci léků a zdravotnického materiálu, zázemí pro personál, potrubní pošta a další prvky technického zázemí budovy.