Nepříjemné proceduře odběru vzorků stěrovou tyčinkou se mohou při PCR testu na přítomnost COVID-19 od úterý vyhnout lidé, kteří test podstoupí v olomoucké Fakultní nemocnici. Ta nově zavádí odběr vzorků také prostřednictvím sady Gargtest, která je založena na principu kloktání dutiny ústní a hltanu.

„Části klientů je značně nepříjemný samotný průběh odběru vzorků, tedy invazivní využití stěrové tyčinky v nosohltanu. Některé dokonce tento typ odběrů přímo odrazuje. Jsme proto rádi, že můžeme nabídnout alternativní způsob,“ uvedla náměstkyně ředitele pro nelékařské obory Andrea Drobiličová.

Nemocnice během uplynulého týdne připravila nové prostory, které budou zájemci pro samoodběry kloktacích testů využívat.

„Vedle stávajícího odběrového místa jsme nechali přistavit dvě unimo buňky, které jsou napojeny na inženýrské sítě, aby bylo možné zajistit komfort a bezpečí při této technice odběru,“ dodala Andrea Drobiličová.

Z veřejného zdravotního pojištění budou mít lidé, stejně jako v případě odběru výtěrem z nosohltanu, nárok na dva testy měsíčně zdarma.

Odběr kloktací sadou si mohou rezervovat v rezervačním kalendáři na webu covid.fnol.cz. Odběrové místo je zájemcům k dispozici v budově F v areálu olomoucké Fakultní nemocnice.