„Naše očkovací centrum vytvoříme v prostorách bývalé ambulance Hemato-onkologické kliniky, která je umístěna pod III. Interní klinikou. Předpokládáme, že zde budeme provádět až 1000 očkování denně, a to 7 dnů v týdnu,“ informuje ředitel FN Olomouc Roman Havlík k novém videu k aktuální situaci kolem epidemie Covid-19.

Zdroj: Youtube

Očkování je podle ředitele důležitým nástrojem pro kontrolu epidemie a snížení zátěže zdravotnictví. „Smyslem je imunizovat rizikové skupiny obyvatelstva a zdravotníky,“ připomíná profesor Havlík.

FN Olomouc začala s očkováním svých zdravotníků ihned po dodání vakcíny, a to 31. prosince. „Od tohoto dne očkujeme a budeme očkovat 7 dnů v týdnu,“ uvádí Havlík.

Kdo přijde na řadu?

Komplexní očkovací strategie pro republiku se finalizuje, jak připomíná ředitel. V současnosti se očkují pouze zdravotníci nemocnic, kteří pečují o covid pozitivní pacienty a zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a domovů pro osoby se zdravotním postižením.

„V další fázi přijdou na řadu nejstarší senioři, chronicky nemocní pacienti a hospitalizované osoby starší 65 let, případně i další zájemci z vládou určených kategorií,“ informuje ve čtvrtečním videu.

Počty hospitalizovaných stoupají

Počty nově diagnostikovaných a hospitalizovaných pacientů s koronavirem zejména v posledních dvou týdnech stoupají. FN Olomouc má aktuálně v provozu pro pacienty s covidem 9 oddělení se 155 lůžky. Na nich aktuálně léčí 130 pacientů, z nich 46 je na jednotkách intenzivní péče.

„Stále máme plán případné další transformace a mobilizace dalších oddělení,“ informuje ředitel nemocnice.

Poděkování zaměstnancům

Ve videu také děkuje zaměstnancům za to, jak nemocnice v loňském roce zvládla začátek epidemie na jaře, poskytování velké části odložené péče přes léto a od podzimu opět organizaci péče a léčbu pacientů s nemocí Covid-19.

„Jsem si vědom a vnímám, že mnoho zdravotníků je na hranici vyčerpání. Navíc mnozí z nás onemocnění covid prodělali," uvádí s tím, že aktuálně se s nákazou léčí 112 zaměstnanců a vyléčeno je přes 720.