Špičkové pracoviště bude sloužit nemocným, u kterých po zvládnutí akutního kritického stavu nadále selhává jedna či více základních životních funkcí a je proto nutná jejich dlouhodobá intenzivní podpora.

Vybudovat špičková lůžka a rozšířit spektrum poskytované péče o zásadní článek si vyžádalo více než 30 milionů korun.

„Dlouhodobě bojujeme s nedostatkem intenzivních lůžek, proto jsem rád, že se podařilo nasmlouvat a vybudovat nová lůžka následné intenzivní péče. Dochází tak k logickému doplnění spektra poskytované péče,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Roman Havlík.

Hasiči zasahují u požáru v domě v Komenského ulici v Olomouci
Evakuace v Komenského: noční požár asi způsobila cigareta

Sprchování na lůžku

Oddělení je součástí Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a má kapacitu 10 lůžek v režimu následné intenzivní péče a čtyři lůžka dlouhodobé ošetřovatelské péče.

„Personální a přístrojové vybavení odpovídá požadavkům na zajištění resuscitační a intenzivní péče,“ vysvětlovala primářka kliniky Šárka Fritscherová.

Péči bude pracoviště poskytovat nepřetržitě ve čtyřiadvacetihodinovém režimu.

Personál se může opřít o nejmodernější vybavení, ocení například zvedací techniku a hygienické zázemí pro ležící pacienty s možností sprchování přímo na lůžku. Na oddělení bude probíhat rehabilitace.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc letos přibude 119 parkovacích míst
V olomoucké fakultce přibudou parkoviště pro stovku aut

Špičková péče na několik měsíců

Nové pracoviště bude přijímat pacienty z akutních lůžek kliniky a lůžek intenzivní péče operačních i neoperačních oborů celé fakultní nemocnice i jiných zdravotnických oddělení.

„Otevřením oddělení NIP/DIOP rozšiřujeme portfolio lůžkové péče, čímž bude možné alespoň částečně uvolnit tlak na obsazená akutní intenzivní lůžka v rámci celé fakultní nemocnice,“ uvedla primářka.

Na NIP může být pacient vyžadující dlouhodobou podporu základních životních funkcí až 90 dnů. Na dlouhodobé intenzivní péči může setrvat o 100 dnů déle.

Z nového pracoviště budou pacienti následně překládáni na oddělení dlouhodobé ošetřovatelské péče, oddělení interní, plicní či neurologické. Také do rehabilitačních zařízení.

Firma budovala oddělení v nejvyšším 8.patře kliniky za jejího plného provozu.

„Stavební práce byly rozděleny na dvě etapy. Nejprve se provedly úpravy v pátém podlaží, kam se následně přesunuly inspekční pokoje a sekretariát kardiochirurgie z osmého podlaží. V uvolněném prostoru pak následně mohlo začít samotné vybudování nového oddělení,“ popisoval vedoucí Odboru investic FN Olomouc František Valíček.

Z olomouckého Tabulového vrchu zmizí bývalá sovětská kasárna. Na pozemcích plánuje rozvoj Fakultní nemocnice Olomouc. Stav v lednu 2019
Z Tabuláku už mizí bývalá kasárna