Problémem, alespoň z pohledu některých pacientů a jejich blízkých, je však provozovna občerstvení u Porodnicko-gynekologické kliniky. U stolů venkovního posezení mohou lidé vypalovat jednu cigaretu za druhou a dýmem obtěžovat ostatní.
Nemocnice kritikům kouření vzkazuje, že škodlivý zlozvyk by chtěla z areálu vymýtit. Letos se připojila k Evropské síti nekuřáckých nemocnic a boji s kouřením se chce věnovat ještě více než doposud.
„Příbuzná má komplikované těhotenství a počátkem září musela být hospitalizována na gynekologické klinice. Pokaždé, když jsme ji přišli povzbudit a potěšit a společně chtěli posedět na zahrádce u kliniky, bylo tam tolik kuřáku, že jsme museli pryč," poukazovala Monika Pospíšilová.
„Uvnitř bufetu se sice nekouří, ale v horkém odpoledni se tam nedalo vydržet. Nevím, proč nemocnice kouření na zahrádce toleruje. Navíc u porodnice," dodala čtenářka, která se kvůli tomu obrátila na Olomoucký deník.
Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta se nemocnice snaží nekuřáky chránit. Závislé na cigaretách a jiném kuřivu vykázala na několik míst, kde jejich zlozvyk toleruje.
„Tato místa jsou vyznačena a jsou zde umístěny popelníky. Jinde v areálu se kouřit nesmí," vysvětloval.
„Pokud jde o bufet před porodnicí, platí pro něj, stejně jako pro ostatní budovy v areálu nemocnice, že je zde kouření zakázáno. Na zahrádce bohužel kouření omezit nemůžeme. Alespoň prozatím," dodal Egon Havrlant.
Zahrádka bez dýmu
Nemocnice se před několika měsíci stala členem Evropské sítě nekuřáckých nemocnic a v boji se škodlivým zlozvykem chce být ještě důslednější.
Nejenže bude kuřákům znepříjemňovat život, ale chce jim hlavně pomáhat v tom, aby se závislostí jednou pro vždy skoncovali.
„V areálu se přestanou prodávat tabákové výrobky v provozovnách, které jsou v nájmu, zvažujeme také omezení počtu míst, kde lze kouřit. Zároveň ale chceme motivovat zaměstnance k tomu, aby kouřit přestali a pokusíme se působit i na pacienty-kuřáky," uvedl mluvčí největší nemocnice v Olomouckém kraji.
„Na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy máme poradnu pro odvykání kouření a některé naše sestry prošly speciálním školením, aby mohly pacientům pomáhat s odvykáním a poradenství nově nabízíme i v naší lékárně," doplnil.
V případě provozovny občerstvení, kde je zatím na venkovním prostranství s posezením umožněno kouření, chce nemocnice v budoucnu nekuřácké prostředí zakotvit do nájemní smlouvy.
„Naší snahou je, aby se v areálu nemocnice nekouřilo a pokud nám v tomto ještě pomůže takzvaný protikuřácký zákon, budeme jedině rádi," uzavřel Havrlant.
Přetahovaná o zákon
O plošném boji s kouřením se v Česku zatím hlavně mluví. Na protikuřáckém zákoně se pracuje pět let.
Už to vypadalo, že ho letos poslanci schválí, ale v květnu ho smetli protikuřácký zákon ze stolu.
Zasadili se o to hlavně někteří poslanci ANO. Vadila jim možnost zavedení oddělených kuřáren v restauracích, kterou pomocí pozměňovacího návrhu prosadil Marek Benda z ODS.
Naposledy narazila snaha koalice prosadit přijetí zákazu kouření v restauracích či na nekrytých zastávkách veřejné dopravy ve zrychleném procesu, když v minulém týdnu opozice prosadila, že návrh putuje do standardně do výboru a dalších čtení.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) opakuje, že prosazení tohoto zákona je jednou z jeho klíčových priorit.
„Nejen jako ministr zdravotnictví, ale především jako lékař jsem se s následky kouření na lidském organismu v praxi nesčetněkrát setkal a pokládám tedy za přirozené udělat vše pro to, aby kuřáků ubylo," uvedl k návrhu zákona.
„Doufám, že nejsem jediný, komu na zdraví našich občanů záleží a že poslanci zákon schválí," dodal.
Protikuřácký zákon obsahuje
zákaz kouření ve všech vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb (restaurací, barů, kaváren apod.)
zákaz prodeje tabákových a souvisejících výrobků ve zdravotnických zařízeních, ve školách a školských zařízeních, v prostorách zařízení sociálně-právní ochrany dětí nebo v prostorách provozoven, kde je provozována živnost, jejímž předmětem je péče o děti do 3 let,
rozšíření zákazu prodeje alkoholických nápojů v prodejních automatech, zásilkovým prodejem s výjimkou internetu a ve stáncích (s výjimkou stánků specializovaných),
cenové opatření stanovující, že alespoň jeden nealkoholický nápoj musí být levnější než nejlevnější nápoj alkoholický,
přesnější specifikace míst, kde lze tabákové výrobky prodávat či rozšíření kompetencí kontrolních orgánů (ČOI, Česká školní inspekce).
K původnímu návrhu zákona bylo podáno 220 pozměňovacích návrhů a ministerstvo zdravotnictví podpořilo:
zákonem vymezená možnost užívání vodních dýmek a elektronických cigaret,
povolení prodeje a podávání alkoholu ve školách v rámci výuky v oborech gastronomie, hotelnictví, zemědělství, potravinářství nebo potravinářské chemie,
příležitostný prodej alkoholu na veřejnosti přístupných slavnostech a podobných akcích, jako jsou např. trnkobraní nebo košty vína,
zvýšení hranice objemového alkoholu podávaného na sportovních akcích z 4 % na 4,3 %,
ve veřejnosti volně přístupných vnitřních prostorech (pasáže obchodních domů, úřadů atd.) budou moci být i nadále zřizovány „kuřárny" – stavebně oddělené prostory vyhrazené ke kouření
zákaz kouření se rozšiřuje i na nekryté zastávky veřejné dopravy
zákaz kouření bude rovněž platit i v ZOO s výjimkou vnějšího prostoru vyhrazeného ke kouření
Zdroj: MZČR