„Líbí se mi tady všechno. Rozdíl je ve vybavenosti, je to tady hezké. Všechno je tu čistoučké, koupelnu máme hned v pokoji,“ hodnotila týdenní pobyt v nových prostorách pětaosmdesátiletá pacientka Eva Gasnárková.

Do nových prostor se těšili i zaměstnanci, kteří ocenili i to, že během výstavby měli možnost do budoucí podoby objektu zasahovat.

„A už nyní je znát, že se tu budeme všichni cítit komfortně a bezpečně. Pacienti budou mít díky jedno a dvoulůžkovým pokojům maximální míru intimity. Myslelo se také na personál a jeho zázemí a v neposlední řadě na výukové prostory pro studenty,“ řekla vrchní sestra Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc Libuše Danielová.

Časosběrné video z průběhu stavby nové budovy II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. Zdroj: FNOL

Vnímání komfortu

Podle ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Romana Havlíka zvažovalo její vedení i rekonstrukci a využití stávajících objektů.

„Ukázalo se však, že už neodpovídají nárokům současné medicíny a požadavkům na komfort pacientů. Pacientům je totiž obvykle jedno, zda je léčí technika za desítky nebo stovky milionů korun, ale velmi citlivě vnímají to, jestli mají k dispozici vlastní sociální zařízení. A jsem velmi rád, že jim v nové budově můžeme zajistit standard té nejvyšší úrovně,“ sdělil Roman Havlík.

„Teď budeme mít v naší nemocnici přes polovinu lůžek s vlastním sociálním zařízení. Vnímám to jako velký závazek posunout do tohoto standardu i zbývajících zhruba pět set lůžek,“ doplnil ředitel.

Péče ve třech oborech

Nová budova bude poskytovat péči ve třech oborech.

„Je to obor vnitřní lékařství nebo-li interna, o obor gastroenterologie, který se zabývá onemocněním zažívacího ústrojí a je to obor geriatrie, kde pečujeme o staré pacienty. Posun je obrovský a dojem z budovy impozantní, podle mého názoru je to i ve světovém měřítku velice krásná budova. Umožňuje komfortní hospitalizaci více než stovky pacientů,“ sdělil přednosta II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie Ondřej Urban.

Poznamenal, že obydlené je v současnosti pouze čtvrté patro, stěhovat se totiž musí po částech.

„Musíme se stěhovat etapově, ale dá se předpokládat, že do měsíce budeme kompletně přestěhovaní,“ podotkl přednosta.

Speciální pokoje pro obézní pacienty

Nová budova s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím vyrůstala od února loňského roku v sousedství chirurgického komplexu. Její součástí je také jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými i nadstandardními jednolůžkovými pokoji.

V objektu se nachází i speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty.

Téměř nulová spotřeba energie

Stavba s půdorysem ve tvaru písmene U je pozoruhodná také z pohledu celkového designu, technického a konstrukčního řešení. Byla totiž projektována jako budova s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes.

„Nová klinika má řadu inovací, jedná se o první nemocniční stavbu v pasivním energetickém standardu a jsou zde poprvé v České republice použity chlazené stropy. Ty máme na lůžkových odděleních a na některých vyšetřovnách, v horkém létě zajišťují komfort, bez nepříjemného proudění vzduchu,“ vysvětlil autor projektu stavby Adam Rujbr.

Doplnil, že budova je kromě dalších technických vymožeností také vybavena kontrastním LED osvětlením usnadňujícím orientaci osobám s poruchami zraku a umí hospodařit i se slunečním zářením nebo třeba dešťovou vodou.

Za 400 milionů

Celková investice je zhruba 400 milionů korun.

„Ještě soutěžíme technologické dovybavení, kde je cena asi třicet milionů. Nemocnice nashromáždila tři sta milionů korun, které investovala a Ministerstvo zdravotnictví přispělo dotací sto devět milionů korun,“ dodal ředitel nemocnice Roman Havlík.