Obyvatelé Nasobůrek už proti plánovanému závodu sepisují petici. „Vadí nám nákladní doprava. Brambory se sem budou na náklaďácích a traktorech vozit na zpracování. Stejně tak přibyde kamionů, které budou odvážet hotové výrobky. Máme strach, že přijdeme o vodu. To, že u nás vyroste obrovská fabrika, se navíc projeví i poklesem ceny našich nemovitostí. Domy budou kvůli tomu neprodejné,“ míní předseda osadního výboru Jaroslav Winiarski.

Podobné obavy trápí i obyvatele Mladče na Litovelsku. Zastupitelé zatím nerozhodli o tom, zda s výstavbou továrny souhlasí. „Rozhodne se až na listopadovém zasedání. Také máme strach ze ztráty vody, nákladní dopravy, zápachu a provozu obrovské továrny, která naruší vzhled okolní krajiny. Studie na stavbu závodu bohužel spoustu závažných věcí vůbec neřeší,“ poznamenal starosta Václav Arnoš (nez.).

Sousední Litovel původně se záměrem investora souhlasila, nyní však už ani Litovelští nadšeni nejsou. „V době, kdy se nezaměstnanost ve městě pohybovala kolem čtrnácti procent, jsme byli rádi, že mámedalšího zaměstnavatele. Na Litovelsku je teď ale bez práce jen okolo pěti procent lidí, takže jsme v jiné situaci,“ uvedl starosta Vojtěch Grézl (nez.).

„Příští čtvrtek proběhne veřejné zasedání městského zastupitelstva. Zastupitelé teprve budou hlasovat, zda tady bramborárnu chtějí, či nikoliv,“ dodal starosta. Jednatel společnosti LWM International Radek Šišma však tvrdí, že obavy lidí z provozu závodu jsou zbytečné.

„V současné době čekáme na vyjádření Vodohospodářské společnosti Olomouc, zda pro naši firmu mají dostatečnou kapacitu. Ze zákona se však vždy přednostně zásobuje obyvatelstvo, nikoliv průmysl. Závod bude mít nejúčinnější technologie na odstraňování pachů, bude to náš nejmodernější provoz,“ uvedl Šišma.

Obyvatele Vísky, kteří s výstavbou také nesouhlasí, by měl před hlukem chránit speciální val. „Bude vysoký pět metrů. Obec od továrny oddělíme také rybníkem, zelení a parčíkem, který bude sloužit pro rekreaci místních občanů. Plánovanou továrnu je potřeba srovnávat s moderními závody, nikoliv se sto let starým cukrovarem,“ dodal.

Závod zpracuje až 300 tisíc tun brambor ročně. Firma postupně nabídne práci až dvěma stovkám lidí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika