Mimořádně vysoké teploty naměřily mezi druhou a pátou hodinou ranní i stanice ve Vidnavě a Zlatých Horách.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu padl absolutní lednový teplotní rekord na šestnácti stanicích.

„Vůbec nejtepleji bylo na Javornicku, kde teploty dosahovaly až devatenácti stupňů a nejnižší noční teploty se pohybovaly kolem šestnácti stupňů Celsia,“ potvrdil Český hydrometeorologický ústav.

Stanice v Javorníku již měsíční absolutní teplotní rekord v Česku drží. Pro měsíc září činí 37,4 stupně Celsia.

Teploměry na Hané na Nový rok překročily desítku, hodnotám na druhé straně Jeseníků se však nepřiblížily. V Olomouci bylo nejtepleji mezi jednou a třetí hodinou odpoledne, kdy se teplota na stanici v Holici šplhala ke 12°C. 

Teploty v noci ze Silvestra na Nový rok byly v regionu Jeseníků velmi rozdílné.

V Hanušovicích vzdálených od Javorníku jen 35 kilometrů vzdušnou čarou atakovala kolem druhé hodiny ranní teplota nulu. Podobně chladno bylo tou dobou třeba i na jižní Moravě.

Pro leden mimořádně teplé počasí se odrazilo i v přírodě. Na Nový rok například absolvovaly svůj první letošní prolet včely.

Ty chladné období roku přežívají v úlu v chomáči mezi plásty. Jakmile však teplota stoupne nad zhruba dvanáct stupňů Celsia, vylétají se vykálet. V úlu včely z hygienických důvodů nevyměšují, ve výkalovém váčku jsou schopny držet exkrementy až několik měsíců.

close Prolet včel na Hanušovicku 1. ledna 2023. info Zdroj: Deník/Petr Krňávek zoom_in Prolet včel na Hanušovicku 1. ledna 2023.