Třetí ročník festivalu extrémního jídla se koná sobotu 8. září v areálu Letního kina v Olomouci od 10.00 do 18.00.

Nabídne návštěvníkům netradiční pokrmy, cestovatelské přednášky, workshopy a zajímavé soutěže.

U více než 30 stánků s jídlem a nápoji budou moci milovníci jídla ochutnat různé druhy hmyzu, šneky, kuřecí pařáty, žáby nebo třeba hadí maso.

„Nejvíce lidí přilákal loni steak z krokodýla, takže jej určitě nabídneme i nyní. Nicméně vůbec poprvé přivezeme do Olomouce také hadí maso, které je pro lidi, jak jsme si vyzkoušeli v Brně, opravdovým lákadlem,“ říká o letošním taháku organizátor akce Pavel Pichler.

Pečená holoubátka a břišní tanečnice

Pro méně náročné návštěvníky čeká na festivalu ochutnávka tradičnějších jídel s vůní exotiky. Sushi, mořské plody, chilli dobroty nebo neobvyklé tropické ovoce, to vše připraví šéfkuchaři se zkušenostmi z celého světa.

„Kromě extrémů budeme vařit a péct také tradičnější jídla. Zajímavostí mohou být třeba pečená holoubátka, která měla od nepaměti na evropských stolech své místo, a přesto je v místních restauracích už skoro neobjevíte,“ doplňuje Pichler.

Festival se nese v duchu objevování neznámého, a proto nabídne i pět cestovatelských přednášek. Organizátoři do programu zahrnuli i koncerty nebo vystoupení břišních tanečnic.

Výzva zvaná Surströmming

Zájemci se budou moci zapojit do netradičních soutěží v pití chilli piva nebo pojídání jednoho z nejsmradlavějších pokrmů na světě – švédského Surströmming.

„Surströmming znamená švédsky fermentovaný sleď, a právě toho budou naši soutěžící pojídat, pokud tedy překonají odpuzující zápach. Sleď je připravován speciální metodou kvašení, která dodá fermentovaným rybám velmi silnou a unikátní chuť včetně silného aroma. Myslím, že nejen soutěžící, ale také obecenstvo bude mít opravdu silný zážitek,“ uzavírá s úsměvem Pavel Pichler.

Jídla za úsměv i tři stovky

Vstupenka na akci stojí 130 korun, pro děti do 120 centimetrů je vstup zdarma. Lístky lze koupit až do zahájení akce v předprodeji, na místě budou pouze do vyprodání.

Vstupné zahrnuje workshopy, koncerty, vystoupení, recept s kořením, exotický čaj a všechny přednášky.

Cena jídel na akci se pohybuje od úsměvu až po cca 300 korun za exotické a netradiční pokrmy. (nik)