Expozice, jejíž vybudování přišlozhruba na 60 milionů korun, ukazuje vesmír, láká na interaktivní prvky či hodiny z různých časových období. Pro veřejnost je tuto sobotu a neděli otevřená zdarma.

"Jsem rád, že jsme se před jedenácti lety rozhodli vytvořit Expozici času a vrátit tak hodiny do Šternberka," řekl starosta Jaromír Sedlák.

"Bylo to náročné a několikrát byl projekt v přímém ohrožení ukončení či zmražení. Povedlo se to díky nemalému úsilí širokého týmu," dodal.

Čas se v expozici, která se symbolicky otevřela 11.11. v 11 hodin, prezentuje jako fenomén, který je propojen s mnoha vědními disciplínami či společenskými proměnami. Návštěvník se s ním seznamuje prostřednictvím 250 exponátů, výtvarných děl a interaktivních programů.

Programy poskytly Vlastivědné muzeum v Olomouci, Národní technické muzeum v Praze, Židovské muzeum v Praze a více než dvacet českých a světových muzeí. Patří mezi ně například Královská observatoř v Greenwich, která do Šternberka dodala bezplatně model atomových hodin.