„Projekt Expozice času se táhne už dlouho, městská radnice však nemá dostatek peněz, aby sama dokázala uskutečnit rozsáhlou investici za více než 60 milionů korun. Proto čekáme na vypsání vhodného dotačního titulu z peněz Evropské unie nebo jiných zdrojů,“ uvedl manažer projektu Stanislav Orság.
Radnice chce v první fázi zkusit získat peníze z Regionálního operačního programu Střední Morava na opravu budovy bývalého Domu osvěty, kde by měla Expozice času v budoucnu sídlit.
"Jestli jsme byli úspěšní a peníze získáme, se dozvíme někdy na podzim,“ upřesnil Orság.
Na rekonstrukci výstavní budovy bude šternberská radnice potřebovat asi 42 milionů korun, tvorba expozic zase spolkne kolem 20 milionů.
Ty by město chtělo získat z Operačního programu nadnárodní spolupráce. Peníze Evropské unie pokryjí asi 85 procent všech nákladů, zbytek bude muset radnice najít ve svém rozpočtu.
„Uvědomujeme si, že jde možná o jeden z posledních pokusů, jak dovést tento projekt do zdárného konce. Všechny potřebné materiály jako scénář výstavy, konkrétní předměty na expozici i stavební povolení však už máme připravené. Pokud budeme mít potřebné peníze k dispozici, realizace samotného muzea odhadem potrvá asi dva roky,“ uvedl Orság.
Další prodlevy podle jeho slov způsobilo také to, že od roku 2004 Evropská unie nevypsala dotační titul, ve kterém by se Šternberk mohl se svým muzeem ucházet o peníze.
Doposud byl Šternberk v čerpání grantů úspěšný jen v evropském programu Culture 2000, z něhož se mu podařilo na propagaci a dokumentovou přípravu budoucího muzea získat asi čtyři a půl milionu korun.
„Tyto prostředky jsme nemohli využít na fyzickou přípravu expozice, protože nám to nedovolovaly podmínky grantu. Peníze byly vázané pouze na přípravu projektu, hledání partnerů a průzkum dostupných exponátů. Podařilo se nám však zorganizovat seminář se zahraničními hosty, od kterých jsme například z Anglie dostali funkční kopii atomových hodin přímo z nultého poledníku v Greenwichi,“ řekla Irena Černocká, tisková mluvčí šternberské radnice.
Pokud se podaří Expozici času realizovat, měla by spojovat zejména moderní interaktivní prvky s klasickou expozicí. Z původní expozice hodin, kterou návštěvníci hradu mohli vidět do roku 1999, by se zpět do Šternberka mohla vrátit část exponátů.
„S radnicí jsme se už v minulosti dohodli, že pokud bude nové muzeum připravené, poskytneme jim přibližně sedmdesát předmětů z našeho depozitáře. Velkou část z nich mohli lidé vidět už před lety na hradě,“ řekl Radim Himmler, správce fondu historických hodin Vlastivědného muzea v Olomouci.