Z evropských fondů na něj poputuje přes 37 milionů korun, které postačí na stavební úpravy vytipovaného objektu. Úředníci odhadují, že první návštěvníci by mohli unikátní kolekci časoměřidel zhlédnout za dva roky.
„Projekt se připravuje osm let a jsme moc rádi, že jsme po několika marných pokusech získat peníze z různých zdrojů konečně uspěli a dotaci získali,“ reagoval Stanislav Orság, manažer projektu na rozhodnutí Výboru Regionální rady Olomouckého a Zlínského kraje.
Myšlenka vzniku Expozice času ve městě se zrodila po uzavření muzea hodin na šternberském hradě, kdy byla expozice převezena do depozitářů Vlastnivědného muzea v Olomouci.
„Od té doby pracujeme na projektu rekonstrukce budovy a podobě expozice. Peníze z dotace však postačí pouze na stavební část, ještě musíme sehnat finance na expozici samotnou. Věříme, že s pomocí kraje se to podaří, a to z evropských peněz v rámci programu česko-polské spolupráce,“ poznamenal Orság.
Z původní expozice Muzea hodin, kterou návštěvníci hradu mohli vidět do roku 1999, by se zpět do Šternberka mohlo vrátit na sedm desítek exemplářů.
Expozice, která propojí klasickou expozici s interaktivními prvky, podchytí technický pokrok ve výrobě hodin a návštěvníkům ukáže i moderní měřidla a jejich makety. „Ukáže také úplný počátek, odkdy se vůbec čas začal měřit – půjde o expozici o velkém třesku ve vesmíru,“ popisoval manažer projektu.
Stavební práce na historickém objektu chce radnice zahájit v příštím roce. „V příštím roce a roce 2010 bude probíhat stavební část a poté, pokud získáme finance, zrealizujeme samotnou expozici. Věříme, že na konci roku 2010 či rok nato bychom mohli otevřít,“ dodal.
Kompletní projekt a vizualizaci Expozice času najdete zde