Mezinárodní výstavu exotického ptactva pořádá výstaviště Flora společně se základní organizací Exota Olomouc, která je součástí Českého svazu chovatelů.

„Výstava patří svým rozsahem a významem mezi největší akce svého druhu v Evropě. Je to pojem, který je mezi chovateli a milovníky exotického i okrasného ptactva známý na celém světě přes čtyřicet let,“ vyzdvihla ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.

Oslava desátých narozenin Galerie Šantovka, 2. září 2023, Olomouc.
Kam o víkendu? Na výlovy, Neon Run či Oktoberfest

Exota se na Floru vrací po pěti letech a ve velkém stylu. Návštěvníci tam uvidí spoustu unikátů. V pavilonu A je velmi atraktivní hlavní expozice plná vzácných papoušků. K vidění je tam jeden z nejvzácnějších ptáků výstavy amazoňan žlutokrký v modré mutaci.

„Díky spolupráci s chovateli z celé Evropy se nám do Olomouce podařilo dostat mnoho unikátů. Vystavený je tady i největší papoušek světa, ara hyacintový přezdívaný modrý král zelené Brazílie. Pavilon E patří expozici tukanů, v pavilonu G je expozice exotických bažantů, vodních ptáků a holubů a drobné exotické ptactvo je k vidění také ve sbírkových sklenících,“ vyjmenoval ředitel výstavy Jan Sojka.

Zároveň s Exotou Olomouc probíhá na výstavišti a v blízkém hotelu Flora dvoudenní mezinárodní kongres za účasti hostů z více než dvaatřiceti zemí světa. V neděli v 10 hodin se v pavilonu A uskuteční autogramiáda populárního amerického ornitologa a autora mnoha knih o papoušcích Tonyho Silvy.

Výstava Exota Olomouc se v roce 2020 nemohla uskutečnit kvůli covidu. Také náhradní termín pak znovu překazil covid.

„Loni na podzim byla energetická krize, kdy nebylo vůbec jasné, jaké budou ceny energií a náklady na vytápění pavilonů. Rádi bychom Exotu v budoucnu pořádali opět každé dva roky. V České republice jsme na špičkové úrovni. Jako chovatelé i pořadatelé jsme ve světě velmi respektovaní a také díky tomu můžeme pořádat zmíněný mezinárodní kongres,“ dodal Jan Sojka.