Krajský soud v Ostravě rozhodl, že výpověď, kterou dostala od Národního památkového ústavu (NPÚ), není platná.

Výpovědí vyvrcholil spor obou stran o nejasnosti v pracovněprávních vztazích. NPÚ se tehdy rozloučil i s dalším odbojným kastelánem – Zdeňkem Bočkem. Ten působil na šternberském hradě. I ten se soudil, avšak krajský soud mu za pravdu nedal.

Exkastelánka vedla dva soudní spory: o neplatnost výpovědi a o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru. V případě výpovědi, kterou dostala v roce 2004, okresní soud žalobu kastelánky zamítl.

„Krajský soud rozhodl jinak: výpověď je neplatná. U okamžitého zrušení vyhověl žalobě okresní soud i my,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbara Plchotová.

Co vedlo odvolací soud k odlišnému závěru?

„V tuto chvíli mohu uvést pouze to, že soud rozhodl z důvodu formálních nedostatků ukončení pracovního poměru. Jedná se například o nedodržení stanovených lhůt a neprojednání s odborovou organizací,“ doplnila mluvčí s tím, že podrobněji se může vyjádřit k rozsudku až po jeho písemném zpracování a doručení oběma stranám sporu.

Bývalá kastelánka neskrývala, že je po šesti letech tahanic potěšena rozhodnutím odvolacího soudu.

„Ani nejhoršímu nepříteli bych nepřála, aby zažil to, co jsem zažila já v uplynulých šesti letech,“ reagovala na rozhodnutí soudu.

„Potvrdilo se mi, že ani v nejhorší mizérii se člověk nesmí vzdát naděje,“ dodala.

Jsem stále kastelánkou Bouzova

Podle rozhodnutí soudu tedy pracovní poměr kastelánky trvá. Chce se vrátit na hrad?

„Ještě dnes chci napsat paní generální ředitelce (pozn red.NPÚ) a navrhnout nějaký postup. Na základě pracovní smlouvy jsem kastelánka státního hradu Bouzov, a pokud bych tuto práci nechtěla dělat, šest roků bych tomu neobětovala,“ sdělila bývalá kastelánka Bouzova.

Národní památkový ústav rozhodnutí odvolacího soudu nekomentoval.

„Písemný rozsudek jsme zatím neobdrželi,“ reagovala mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.

Pravděpodobně již počátkem příštího týdne se však sejde vedení NPÚ s právním zástupcem právě kvůli této kauze.

Ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Pavel Konečný se rovněž k závěru soudu nevyjádřil s tím, že jej oficiálně zatím nezná. Verdikt v pátek nekomentovala ani současná bouzovská kastelánka Zuzana Šulcová.

Odbojní kasteláni neuznali sloučení

Bouzovskou kastelánku a kastelána Šternberka Bočka propustili v souvislosti s rozepřemi, které nastaly po sloučení správy hradů s Národním památkovým ústavem. Tím byly zrušeny samostatné hradní správy.

Bouzovská kastelánka tehdy sloučení neuznala a namítala, že se k němu neměly možnost vyjádřit odbory. Poté na Bouzov neměla pustit pracovníky ministerstva. Boček poukazoval na to, že vyhazov byl reakcí na kritiku nedostatků ze strany obou kastelánů.

Stejně tak Boček se soudil a žaloval úřad pro neplatnost výpovědí. V roce 2008 odvolací soud řekl, že výpověď byla platná. Podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Čekám, jak rozhodne Nejvyšší soud,“ sdělil v pátek Boček.

„Rozhodnutí krajského soud v případě kolegyně mi dává naději, i když ani blesk neudeří na jedno místo dvakrát,“ komentoval verdikt. „Přeji jí to. Bylo to stejné neprávo,“ dodal.