V sousedství obce se minulý víkend dělníci pustili do nosníků mostu směřujícího do Bystročic, dále je čeká dodělání připojovacích pruhů.

Do zimy by mělo být vše hotovo, původní termín do konce října se však zřejmě o něco posune.

Investici plánuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na více než sto milionů korun.

Přestože však v místě práce pokračují měsíce, hotovo zdaleka není.

"Nyní nás čeká například betonování. Snažíme se samozřejmě práci odvést co nejrychleji a nejkvalitněji," uvedl David Bartoš, jednatel firmy Repont, která je jednou ze subdodavatelů stavby.

Dvě stě metrů hlukové stěny

Další informace pak poskytl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

"Nyní pokračují práce na nadjezdu na silnici, a to zásypy, bedněním spřažené desky a příčníků. Poté bude následovat armování, betonáž, závěrná zídka a křídla," uvedl pro Deník.

Na závěr prací se pak dělníci dostanou k vozovce a ke svodidlům. Bát se podle všeho nemusí ani lidé žijící v těsném sousedství dálnice. ŘSD chystá téměř dvě stě metrů hlukové stěny.

Samotná investice je prakticky několik staveb v jedné. Částečně se jedná o most nad dálnicí, ŘSD však také nechalo rekonstruovat exity. Včetně novy vzniklých připojovacích pruhů.

"Připojení a odbočení se dělo a ještě stále děje pomocí připojovacího, respektive odbočovacího klínu. Toto řešení již dnes nevyhovuje normě, ale především intenzitě provozu," uvádí se na webu organizace v popisu akce.

Právě vyšší bezpečností tuto investici Ředitelství silnic a dálnic vysvětlovalo.

Obci se ulevilo

Mezitím však nejednomu řidiči vyvstaly na čele vrásky. V místě je kvůli práci na mostě sveden provoz do jednoho pruhu a z Olšan se na dálnici nedostanou. Paradoxně však situace pomohla právě obyvatelům obce.

"Provoz je sice stále hustý, ale kdo přes nás jezdil po staré a pak směrem na Bystročice, ten to bere jinudy. A je to znát," uvedl starosta Milan Elfmark.

Za sebe nejčerstvější podrobnosti ke stavbě dodat nemohl. "V úterý byl kontrolní den, ale nemohl jsem se zúčastnit," vysvětlil.

Určitou otázkou je nyní konec dopravních omezení. Zatímco ŘSD ohledně průjezdnosti jednotlivých pruhů na dálnici uvádí konec října, ohledně celkového odstranění uzavírek je třeba David Baroš opatrnější.

"Bylo tam už nějaké zdržení ze strany investora. Teď záleží hodně na počasí. Do konce roku ale nám svěřené práce budou hotové," uvedl za firmu Repont.