Jiří Bezděk je lídrem kandidátky strany Aktiv nezávislých občanů v Jihomoravském kraji. Do exekuce se dostal v roce 2009. Podle jeho slov šlo původně o dluh ve výši devatenácti tisíc korun. Následovaly další exekuce, které ho podle Bezděka připravily o majetek, jenž měl pětasedmdesátkrát vyšší hodnotu, i o rodinu.

V polovině srpna napsal Jiří Bezděk dopis soudní exekutorce z Hradce Králové. „Začátkem ledna jsem kvůli vaší exekuci málem chcípnul hlady po předchozím půlročním období, které mělo za následek úbytek čtvrtiny mé tělesné hmotnosti. Je to příšerné děsivě pomalé umírání. Čekáte na dva tisíce, které by vám exekutoři také nejraději zabavili. Jenže z těch dvou tisíc si ani neuvaříte čaj, protože vám odpojili elektroměr," popisuje v dopise svou situaci.

Následně ale v obsáhlém textu přechází z vykání do tykání, vulgarit a vydírání. Exekutorce vyhrožuje, že ji připraví o oko, ucho a uřízne jí prsa. „Buď si jistá, že ten nůž bude akorát tupý, jako tvé myšlení, aby působil více bolesti," uvádí doslova v dopise.

Vše korunuje výhrůžkou, že pokud bude za tento dopis stíhán, čeká exekutorku obřízka. Dále v textu požaduje pětadvacet milionů korun od exekutorky, respektive šest milionů korun od státu za ušlý výdělek a odsouzení exekutorky na pětadvacet let vězení.

Dopis pojal Jiří Bezděk jako otevřený a poslal jej mimo jiné i prezidentu republiky Miloši Zemanovi, ombudsmanovi, Ústavnímu soudu, ministerstvu spravedlnosti či policii. Ta jej následně zatkla a dva dny strávil ve vězení.

Proti jeho postupu, kdy problematiku exekucí využívá v předvolební kampani, se ohradila Exekutorská komora ČR. Chování Jiřího Bezděka označila za nepřípustné a mimo jakékoliv zákonné a společenské normy.

„Je absolutně nepřijatelné, aby se takovým lidem dostávalo slyšení. Viníkem exekuce je vždy a jedině dlužník. Právě on nezaplatil věřiteli, a to ani na základě rozhodnutí soudu. Následné zahájení exekuce je jen výkonem spravedlnosti, nikoliv bezprávím," uvedl prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Upozornil, že bez exekucí nemůže dobře fungovat stát. „Jestli někdo chce za pomoci výhrůžek, vulgarismů a vydírání polemizovat a zaštiťovat se politickou ideou, je to zvrácené," dodal Jiří Prošek.

Exekutorská komora přitom zdůraznila, že se nechce zapojovat do předvolebního klání, ale chce jen poukázat na to, že exekutoři nejsou příčinou potíží dlužníků. „Dlužné částky nevymáhají pro sebe, nýbrž pro věřitele, kteří mají oprávněnost své pohledávky potvrzenou soudem. Zároveň nelze tolerovat, pokud kterákoliv politická uskupení skrze dezinformace a agresivní postoje prosazují svoje zájmy na úkor úředních osob, které zajišťují vymahatelnost práva," sdělila mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Jiří Bezděk už v minulosti přišel s nápadem na vznik exekuční domobrany. Chtěl tím dosáhnout zrušení exekučního řádu. Tehdy ale uváděl, že vše má proběhnout v souladu s Ústavou, demokraticky a bez agrese.

Loni také podal na Nejvyšší státní zastupitelství trestní oznámení na několik exekutorů, mimo jiné na známého exekutora Tomáše Vránu z Přerova nebo na exekutora Jiřího Petruně ze Šumperka. Podezíral je ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a vlastizrady. Vyšetřovatel ale oznámení letos v květnu odložil.

Politická strana Aktiv nezávislých občanů (ANeO) vznikla v roce 2001. Ve svých stanovách uvádí, že chce být stranou všech zodpovědných a aktivních občanů, kteří dokáží převzít odpovědnost za sebe, za svou rodinu, za kolektiv občanů, za obec a za stát.

V nadcházejících volbách bude ANeO kandidovat v devíti krajích. V Olomouckém kraji kandidátku nesestavila. Kromě Jiřího Bezděka se na kandidátce této strany objeví i další zajímavé jméno. Podle facebookového profilu strany bude jejím lídrem v Praze Vladimír Stehlík, bývalý šéf hutního gigantu Poldi Kladno.