Nový počítačový systém totiž zkolaboval a úředníci do něj už druhý den nemohou vkládat data. Ministerstvo dopravy je doslova zavaleno stížnostmi rozzlobených řidičů.

V úterý před půl devátou ráno to na evidenci vozidel v Olomouci vypadalo na první pohled nadějně. Dvacítka motoristů s pořadovými čísly sledovala vyvolávací zařízení a vyčkávala až si je úředníci konečně zavolají.

Pak ale vyšel z kanceláře jeden z řidičů a oznámil ostatním, že rovnou mohou jít domů.

„Nový systém zkolaboval. Řekli mi, ať přijdu příští týden. Tou dobou už ale potřebuji být v zahraničí a ne sedět tady v čekárně. Nefungovalo to ani v pondělí, bral jsem si kvůli tomu volno z práce a taky jsem nic nevyřídil. Přitom jen potřebuji přepsat majitele vozidla," postěžoval si Martin z Olomouce, který už podruhé odcházel s nepořízenou.

Podobně rozhořčený byl také asi čtyřicetiletý podnikatel v autodopravě. Koupil si nový nákladní vůz a potřeboval ho přihlásit.

„Auto musí jezdit a vydělávat, abychom měli na splátky. Nemůžu ho nechat stát a čekat, až někdo opraví zfušovaný počítačový program. Kdo mi asi tak uhradí ztráty a čas, který tady strávím," ptal se asi čtyřicetiletý muž, který nechtěl zveřejnit jméno.

Zaplacené dovolené a auta bez značek

V čekárně marně vysedávala také pracovnice jednoho z olomouckých autosalonů. Jejich zákazník si koupil nový vůz přesně 30. června, kdy bylo možné evidenci do registru provádět jen do 15 hodin kvůli přechodu na nový systém.

„Proseděla jsem tady celé pondělí, dnes je to asi taky zbytečné. V devět hodin úředníci vypnuli vyvolávací zařízení. Volají si jen lidi, kteří chtějí auto odhlásit, nic jiného jim nefunguje. Zákazník potřebuje v pátek odjet na dovolenou do ciziny, takže mu to tady musím ´vysedět´za každou cenu," svěřila se Kristýna.

Mnoho motoristů je podle Michala Urbáška, vedoucího odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomouckého magistrátu, v ještě složitější situaci.

Lidé mají dopředu zaplacené dovolené a dopravu trajekty a potřebují s vozidly nutně odjet do zahraničí. Úředníci jim bohužel s přihlášením vozů kvůli nefunkčnímu novému systému nemohli ani v úterý pomoci.

Proč to spustili při největším náporu?

V pondělí zvládli do systému vložit údaje jen o několika vozidlech, v úterý fungovalo pouze odhlášení automobilů.

„Podařilo se nám za pomoci velké dávky kreativity zvládnout také evidenci několika jednoduchých dovozů vozidel ze zahraničí. Část údajů vytiskneme na počítači, pak do formuláře vpisujeme další údaje na psacím stroji. Potom to celé orazítkujeme, protože každé písmo vypadá jinak. Trvá to dvakrát déle než dříve. Dokud jsme využívali starý systém, tak jsme denně odbavili přes čtyři stovky klientů. Teď je jich jen několik denně. Prosíme motoristy o trpělivost. Kdo může, měl by vše odložit na příští týden," doporučil Urbášek.

Nový systém má podle něj tak závažné nedostatky, že si úředníci jen stěží dokáží představit, že by je mohl někdo brzy odstranit.

„Nekomunikuje to dokonce ani s daty, která máme v původním registru. Systém není vůbec provázaný ani s ostatními rejstříky. Pracuje to velmi amatérsky. Čekali jsme, že to druhý den kompletně poběží, ale je to asi dělané doslova na koleně. Nechápu, kdo mohl takto nešťastně vybrat termín pro spuštění nového systému. První tři červencové týdny máme každoročně největší nápor motoristů. Nerozumím tomu, proč to ministerstvo dopravy nespustilo třeba v říjnu nebo v listopadu, kdy je zájem motoristů hodně slabý," poznamenal Urbášek.

Stejné otázky si pokládají také pracovnici dalších radnic na Olomoucku.

Nejede ani Uničov a Šternberk

Ani v Uničově nemohli úředníci lidem zapsat požadované změny do registru.

„Snažíme se občanům vyjít co nejvíc vstříc. Nadiktují nám své telefonní číslo a my je budeme kontaktovat hned, jak začne systém fungovat. Je to chyba ministerstva dopravy, celé to zkolabovalo. Nevím, proč nejdříve neprovedli nějaké zátěžové zkoušky nebo zkušební provoz," pozastavila se uničovská tajemnice Ilona Ondrášková.

Ve Šternberku zelo po celé úterý pracoviště evidence vozidel prázdnotou. Lidé byli opatrní a předem se informovali, zda vůbec mají vážit cestu na úřad.

„Pracovnice jsou zavaleny telefonáty občanů, jestli už systém funguje. Bohužel pro ně nemáme dobré zprávy a musíme je odmítat," poznamenala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Se zelenou značkou můžete na úřad, ne na nákupy

Ministerstvo dopravy však tvrdí, že v úterý se už nový systém podařilo nastartovat a že se problémy průběžně řeší.

„Někde už to v republice funguje, jinde bohužel ještě ne. Jsme zavaleni telefonáty rozzlobených motoristů. Lidé, kteří kvůli nefunkčnímu registru vozidel utrpí nějaké finanční ztráty by se měli obracet na bezplatnou zelenou linku ministerstva dopravy na čísle 800 880 008," doporučil pracovník tiskového odboru ministerstva dopravy Roman Kluzák.

Ani on však nebyl v úterý odpoledne schopen říci, kdy začne evidence vozidel zase normálně fungovat.

Řidiči, kteří mají na vozech jen zelenou papírovou přepravní značku a ta jim kvůli nefunkční evidenci vozidel po uplynutí deseti dnů propadne se však nemusejí obávat žádného postihu.

„Policisté budou za této mimořádné situace shovívaví a pokutu jim nedají. Značka však slouží výhradně k cestě na úřad a k vyřízení klasické registrační značky. Řidič s ní rozhodně nesmí jezdit běžně po nákupech, do zaměstnání nebo na výlety," upozornila olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová.