Voliči budou mít k dispozici celkem třicet kandidátních listin. Kdo bude v seznamech hledat jména z Olomouckého kraje, napočítá podobný počet. Některá jsou hodně vysoko, reálné šance na úspěch ale mají pouze někteří. Pokud tito politici z regionu uspějí u voličů, mohl by mít po letech Olomoucký kraj svého europoslance.

„Myslím, že ta šance reálná je,“ potvrdil politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle experta výsledný úspěch spočívá v kombinaci několika faktorů: výši volební účasti, počtu preferenčních hlasů a konkurenci ideově blízkých stran.

„K poslednímu uvedu příklad: pokud bude silná koalice SPD a Trikolora, může mít tři poslance. Pokud se povede kampaň třeba Rajchlovu PRO, může to být na úkor právě SPD,“ vysvětlil.

Velká šance starosty Sršně

Nejblíže mandátu mají podle politologa SPD/Trikolora a STAN, tedy Zuzana Majerová (předsedkyně Trikolory kandiduje ze třetího místa) a Radim Sršeň, starosta Dolních Studének a náměstek ministra pro místní rozvoj (kandiduje ze čtvrtého místa kandidátky Starostové a osobnosti pro Evropu).


Nahrává se anketa ...

„Radim Sršeň má poměrně slušnou šanci, kterou může posílit vyšší zisk pro STAN. V kampani se mu daří a snaží se být určitou opozicí ve vládě. Starosta Dolních Studének by mohl posílit individuálně a přeskočit méně známou kandidátku, místostarostku Mikulova Petru Korlaar,“ zamýšlel se politolog UP.

Uspět by mohla Zuzana Majerová, ale je to otázka. Podle Šaradína je Majerová velmi silná na sociálních sítích a může počítat s pomocí Trikolory.

„Nedokážu však odhadnout, zda to bude dostačující. Z průzkumů vyplývá, že podpora SPD i Trikolory stagnuje, evropské volby jsou do značné míry loterie, protože nevíme, který volič přijde a který zůstane doma. Záleží na mobilizaci, nicméně konkurence malých protievropských stran je poměrně silná,“ uvedl k adeptce na křeslo v europarlamentu.

Podnikatel Petr Látal u krajského osudu v Olomouci, 23. května 2024
Podnikatele Látala poslal soud do vězení za dotační podvod. Rozsudek neunesl

Vysoko je z Olomouckého kraje místopředsedkyně Sociální demokracie Daniela Ostrá z Olomouce, jež kandiduje jako dvojka za šéfem strany Lubomírem Zaorálkem. Podle politologa nejsou šance velké.

„Sociální demokracie hraje o jeden mandát. Jestli jej získá, záleží na tom, zda ji budou voliči vnímat jako reálnou alternativu v prostoru „ani Babiš, ani Fiala“,“ poukázal Šaradín.

Staněk a Turek? Jinde by se nepotkali

V Olomouci, ale i celé české kulturní veřejnosti, známé jméno najdou voliči na kandidátce koalice Přísahy a Motoristů, jejímž lídrem je bývalý formulový pilot Filip Turek. Exprimátor Olomouce a bývalý ministr kultury Antonín Staněk figuruje na třetím místě.

„S určitou mírou nadsázky, asi by to bylo téma na nějaký fejeton Karla Poláčka. Dosavadní názorové a životní cesty pana Turka a pana Staňka jsou natolik odlišné, že jinde než v tomto účelovém spojení by se nemohli potkat,“ komentoval kandidaturu Staňka (dříve ČSSD, nyní Přísaha).

Antonín Staněk
Staňkův comeback se nekoná, senátky pro něj skončily debaklem

Šance na zvolení Antonína Staňka se blíží nule, i když překvapením pro mnohé voliče mohl být v souvislosti s touto koalicí výsledek studentských voleb, ve kterých získala Přísaha a Motoristé druhý největší počet hlasů, za SPOLU – s rozdílem necelého jednoho procentního bodu. Pro znalce to však žádným překvapením nebylo.

„Studentské volby jsou spíše než průzkum anketa. Mladé lidi evropské volby příliš nezajímají, takže často k nim ani nechodí. Výsledek pro Motoristy bude jiný, než ukazuje tato anketa. Připouštím, že pan Turek může být pro některé mladé lidi osvěžením v politice, byť se v ní příliš neorientuje,“ poukázal Pavel Šaradín.

ANO: Olomoučan na 12. místě

Kandidáta z olomouckého regionu nasadilo také v průzkumech favorizované hnutí ANO, vítěz posledních eurovoleb. Z dvanácté příčky za ANO usiluje o přízeň voličů ekonom a specialista na evropské právo Tomáš Sýkora z Olomouce.

Pohled na listiny přinese voličům i další zajímavá regionální jména.

Najdou zde třeba Kamilu Navrátilovou, starostku Choliny, kandidující za SEN 21 a Volt Česko, starostu Slatinic Ondřeje Mikmeka (KDU-ČSL) na kandidátce koalice SPOLU, na které je o pár příček za ním politolog Ondřej Sokol (ODS) z Prostějova.

V závěru pirátské kandidátky figuruje jméno současného náměstka primátora Olomouce Viktora Ticháka.

Z Olomouce je v seznamech taky hudebník Dušan Kvetovský kandidující za subjekt Českou republiku na 1. místě! (lídrem je Ladislav Vrabel).

Zástupce má i sever, například genealoga a nakladatele Radka Oceláka ze Šumperka, jenž jde do evropských voleb za Stranu zelených.

Bohaté zastoupení lidí z kraje má kandidátní listina uskupení PRO vystoupení z EU.

Hostinec Dolany vyhlášený populárními retro pokrmy a obřími porcemi končí
Končí hostinec vyhlášený retro jídly a obřími porcemi. Zbourá jej proměna Dolan

O úspěchu či neúspěchu adeptů na volitelných místech, jak poukázal politolog, bude rozhodovat také voličská účast. Některé průzkumy sice ukazují i přes 40 procent, ale realita bude jinde. Vyšší zájem k urnám zřejmě nepřitáhnou ani důležitá témata na evropské úrovni, jako bezpečnost v Evropě, migrační politika nebo často skloňovaný Green Deal.

„Mohu pouze tipovat, účast vidím kolem 25 procent. Víceméně přijdou přívrženci vládního a opozičního tábora a lidé, kteří chodí ke každým volbám,“ odhadl zájem politolog Pavel Šaradín.

„Jako vždy, rozhodují emoce. Na jedné straně pozitivní, které spočívají na tom, jak a nakolik jsme schopni těžit z našeho členství v Unii, na straně druhé negativní. Kandidáti se staví negativně vůči EU a považují tzv. Brusel za nepřítele,“ doplnil.

Projekty z peněz EU, které vyvolaly diskuse a kontroverze
Novostavby s otazníky: kontroverzní projekty z peněz EU v Olomouckém kraji

Nenechávejte rozhodování na ostatních

Podle politologa by lidé měli přijít k eurovolbám: „Pokud chci něco ovlivnit, nesmím rozhodování nechávat na ostatních. Má-li nějaká instituce fungovat, potřebuje co největší legitimitu. A tu může získat právě od občanů.“

O mandát europoslance za ČR letos usiluje celkem 675 kandidátů. Před pěti lety byl zájem větší. Kompletní přehledy jsou zveřejněny na stránkách ČSÚ.

V Olomouckém kraji před pěti lety v eurovolbách zvítězilo hnutí ANO se ziskem 24 procent hlasů. Piráti dostali 11,7 a těsně za nimi, se ziskem 11,6 procenta, skončilo SPD. ODS utržila 11 procent a koalice STAN a TOP09 měla v eurovolbách regionálně 9,2 procenta hlasů.

Účast byla v Olomouckém kraji 26,4 procenta – celostátně 28,7.