Krajský zdravotní rada Václav Rýznar ujišťuje, že region má zpracovaný scénář pro případ epidemie a situaci by zvládl.

„Obvolal jsem všechny nemocnice, a když bude potřeba, všichni vyčlení lůžka. Takový scénář existuje a platil by pro každou epidemii. Kraj je ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí připraven takovou situaci zvládnout. V záloze je lůžek dost, aby všichni nemocní, kteří by eventuálně žloutenkou onemocněli, byli tady hospitalizováni,“ ujistil zdravotní rada.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc však nejsou žádná infekční lůžka. Roky se hovořilo o tom, že by v areálu mohla vzniknout infekční klinika, která by poskytla nejen zázemí pro výuku mediků, ale hlavně intenzivní péči pro nakažené v ohrožení života.

„Bohužel je to o penězích. Infekční klinika jako taková nevznikne,“ uvedl Rýznar s tím, že výuce poslouží špičkové pracoviště v Ostravě, kde jsou i lůžka intenzivní péče.

V regionu je infekční oddělení v prostějovské nemocnici, kde je v provozu šestadvacet lůžek.

„O dalších dvacet jsou schopni kapacitu rozšířit,“ uvedl Rýznar. Oddělení hranické nemocnice má čtrnáct lůžek a stejně jako prostějovští kolegové dokáží kapacitu posílit o dalších dvacet lůžek.

„Stejně tak v nemocnicích v Šumperku, Jeseníku či Přerově jsou schopni vyčlenit dvacet lůžek pro případ, že by vypukla epidemie,“ sdělil krajský zdravotní rada.

I přes to, že zdravotníci neustále upozorňují na prevenci, tak paradoxně například na záchodech v budově olomoucké polikliniky chybějí papírové ručníky i mýdla. Vedení tvrdí, že je lidé neustále kradou. Více: Poliklinika: na WC bez mýdla a ručníku

Fakultní nemocnice bude mít izolační místnost

FNO předpokládá, že poté, co zrekonstruuje nejstarší budovu, označovanou jako Franc Josef, vznikne v opravených prostorách mimo jiné také izolační jednotka.

„Nepůjde o infekční oddělení, ale o lůžka pro pacienty, u nichž se například vyskytnou po operačním výkonu zánětlivé komplikace, které by mohly ohrozit další pacienty,“ uvedl včera mluvčí FNO Egon Havrlant.

Pro případ mimořádné situace, například epidemie žloutenky, má nemocnice stejně jako ostatní zdravotnická zařízení pandemický plán.

„Podle něj by byly v areálu nemocnice vyčleněny prostory, v nichž by byl nastolen odpovídající hygienický režim,“ dodal Havrlant.

Na Olomoucku bylo do počátku tohoto týdne hlášeno dvanáct případů žloutenky typu A.

„Což je nárůst o šest případů proti předchozímu týdnu. Aktuální údaj o vývoji bude k dispozici v pondělí,“ sdělil ve středu hlavní hygienik Michael Vít.