Podle vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růženy Haliřové dorazila na Olomoucko chřipková epidemie.

Zatím bez těžkých případů, které by vyžadovaly hospitalizaci.

Nemocnice v nejbližších dnech neplánují omezení návštěv, ve školách neuvažují o tom, že by kvůli prázdným lavicím prodloužili dětem blížící se prázdniny.

Ty podle odborníků tentokrát přijdou jako na zavolanou. Od týdenního volna totiž očekávají, že zklidní zhoršující se situaci na Olomoucku.

„V sobotu chraptila. Včera začala kašlat a večer už bylo na teploměru 38,5," popisoval v pondělí dopoledne Vlastimil Procházka, jak jeho čtyřletou Adélku skolila viróza.

„Uvidíme, co řekne paní doktorka. Zahleněná zatím moc není," dodal s obavami o dítě, které do ordinace pediatra doprovodila maminka.

Na závěr vyšetření na olomoucké poliklinice čekal na chodbě, kde si povídal s její stejně starou sestřičkou.

„Stejně se tomu asi nevyhneme," pohladil usmívající se Kačenku po vlasech. „Jak to chytí jedna, onemocnění druhá," předpovídal domácí marodku.

Když Procházkovi ráno volali do mateřské školy, aby nemocnou Adélku omluvili, byli ten den desátí.

Jak ochránit sebe a ostatní před chřipkou

Ve třídách chybí i polovina žáků

Záněty horních cest dýchacích, ale i vážnějších onemocnění podobné chřipce, v těchto dnech postupně vyprázdnily třídy mnoha školek.

Právě u předškoláků byla v minulém týdnu na Olomoucku nemocnost největší – v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zaznamenali epidemiologové 6311 případů.

„Minulý týden chyběla polovina dětí. Už se však postupně vracejí," popisovala aktuální dopady epidemie ředitelka olomoucké Sedmikrásky Alena Kuželová.

Velká nemocnost je i u školáků. V některých lavicích je prázdno.

„V jedné třídě, kde je 32 dětí, bylo v minulých dnech 20 nemocných. Tento týden je to lepší. Chybí nejvíce třetina žáků ve třídě," hodnotil nemocnost ředitel Základní školy Mozartova v Olomouci Zbyněk Kundrum.

Zatím naštěstí bez těžkých případů

Celková nemocnost na Olomoucku jde však stále nahoru.

Z posledních hlášení epidemiologů vyplývá, že významně překročila hranici epidemie, o které odborníci mluví, když se relativní nemocnost zvedne nad dva tisíce případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

V olomouckém okrese evidovali v minulém týdnu 2526, což bylo nejvíce v rámci Olomouckého kraje.

„Došlo k nárůstu v porovnání s předchozím týdnem. V kraji o patnáct procent, což v porovnání s jinými regiony není nijak dramatické. Jinde kolegové zaznamenali i třicetiprocentní nárůst," komentovala situaci v olomouckém regionu epidemioložka Růžena Haliřová.

„Nejde jen o akutní respirační infekty. Také o nárůst onemocnění podobných chřipce. Těžké případy vyžadující hospitalizaci však zatím hlášeny nebyly," dodala.

Fakultka zákaz návštěv nechystá

Opatření ve školách či omezení návštěv ve zdravotnických zařízeních na Olomoucku zatím situace podle epidemioložky nevyžaduje.

„Zákaz návštěv neplánujeme," potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

„Situaci sledujeme, zatím k opatření tomu není důvod," reagovala mluvčí šternberské nemocnice Radka Miloševská.

„Ředitelské volno? Ne, k tomu bychom nepřistupovali. V řadách pedagogů není nemocný nikdo," doplnil ředitel olomoucké základní školy Zbyněk Kundrum.

Ohleduplnost, maroda neposílat mezi lidi

Podle epidemioložky je vzhledem k šířící se epidemii potřeba hlavně ohleduplnost. Aby rodiče nechali maroda doma a neposílali ho mezi zdravé děti.

„Plošná opatření nemají smysl. Nemocné dítě, stejně tak nemocný dospělý, má zůstat doma. Chrání tím sebe i kolektiv," vzkázala Růžena Haliřová.

„Nemocní by také rozhodně neměli navštěvovat koncerty a podobné hromadné akce. Jednak z toho nic mít nebudou, ale hlavně zbytečně nakazí ostatní," dodala s tím, že situaci na Olomoucku by měly zklidnit jarní prázdniny v příštím týdnu. „Přijdou právě včas," uzavřela.