VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Epidemie století: opomíjená Alzheimerova choroba

Olomouc - Odborníci hovoří o tiché epidemii století. V Evropě už postihla miliony lidí a další přibývají. Ve věkové kategorii 85 a více let má onemocnění každý druhý. Trpí nejen samotní nemocní, ale i jejich okolí, které se o nesoběstačné osoby musí postarat. Řeč je o Alzheimerově chorobě, která konkrétně na Olomoucku sužuje tisícovku obyvatel.

11.2.2009
SDÍLEJ:

Jiří PodivínskýFoto: DENÍK/Daniela Tauberová

Jak uvádí předseda správní rady Občanského sdružení České alzheimerovské společnosti pamatováček Jiří Podivínský, i tady počet nemocných roste.

Poslední dobou se o onemocnění hodně hovoří. To je situace tak vážná?
Tato choroba představuje tichou epidemii našeho století. Je samozřejmě i značným ekonomickým problémem. Situace se stala natolik vážnou, že se o problém demencí a zejména Alzheimerovy choroby zajímá nejen odborná veřejnost, ale i politici. Bohužel zatím ne naši…

Proč politici?
Je nemožné, aby situaci péče o nemocné vyřešili v globále lékaři. To bude určitě morálně etický úkol pro politiky – pokud o jeho řešení budou stát. V loňském roce se konala mezinárodní konference k problematice tohoto onemocnění v Paříži. Francie v době svého předsednictví si stanovila boj s Alzheimerovou chorobou jako prioritu.

Jaká je momentálně situace v celé České republice?
Žije tady přes 120 tisíc lidí s demencí, jejichž valné procento představuje Alzheimerova choroba. Přitom naši politici zatím mlčí, přestože odborníci dlouhou dobu poukazují na neutěšený stav věci.

Konkrétně na Olomoucku je kolik nemocných?
Přibližně tisícovka. Přibližně proto, že přestože jde o tak závažné onemocnění, doposud neexistuje přísnější registrace.

Můžete přiblížit toto onemocnění těm, kteří přesně nevědí, jak se pozná a proč je takovým problémem i pro okolí nemocného?
Jde o neurogenerativní onemocnění charakterizované specifickými změnami mozku, které mají za následek značné psychické a následně i tělesné utrpení postižených. Co je však závažné, dotýkají se i téměř dvojnásobného počtu většinou rodinných příslušníků, kteří o ně pečují 24 hodin denně.

Je obvykle chronické a progresivní povahy, kdy dochází k porušení mnoha nervových funkcí, k nimž patří paměť, myšlení, orientace, chápání, schopnost učení, slovní vyjadřování a úsudek. Progresivita spočívá zejména ve stálém zhoršování potíží, které bohužel ústí v posledním stadiu nemoci v celkový úpadek osobnosti s následnými tělesnými změnami vedoucími ke smrti. Šedesát až osmdesát procent demencí představuje právě Alzheimerova choroba.

Mnozí pacienti končí upoutáni na lůžku v léčebnách pro dlouhodobě nemocné.
Mnozí jsou v těchto zařízeních. V nich ale není situace zdaleka bezproblémová. Zejména LDN, ale i psychiatrické ústavy mají celé spektrum potíží personálních, finančních, někdy i existenčních, ale i morálních.

Naznačil jste, že je potřeba situaci řešit…
Ano. Vývoj demografické křivky je jasný – stárneme a Česká republika má už nyní jednu z nejrychleji stárnoucích populací. Jakékoliv dosavadní strkání hlavy do písku by mělo nedozírné následky, a zdaleka nejen pro zmíněných asi 120 tisíc nemocných a jejich pečovatele, ale celý zdravotně sociální systém.

Jak by se měla řešit?
Stát by se měl začít této problematice více věnovat v plné šíři, a to jak z hlediska zdravotní péče, tak z hlediska sociální podpory. Jak nemocných, tak jejich pečovatelů. Měla by se podpořit zejména kvalitní ambulanční a domácí péče, aby postižení spoluobčané mohli co nejdéle setrvat v jim známém domácím prostředí.

Jak jsme na tom v Olomouci?
Nemocní jsou registrováni na více pracovištích neurologických i psychiatrických. Centrum neurogenerativních chorob je na Neurologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Před sedmi roky vzniklo pracoviště, které si dalo za úkol umožnit pod „jednou střechou“ jak ambulantní lékařskou péči, tak poradenskou službu pro pečovatele a jejich příbuzné. Ambulantní péče spadá pod Odborný léčebný ústav v Moravském Berouně, poradenská činnost je zajišťována Občanským sdružením České alzheimerovské společnosti Pamatováček. Naše pracoviště má v každé ordinaci, neurologické a psychiatrické, po 186 nemocných, jejich pečovatelé se kontaktují s poradnou.

Jak vím, velký ohlas vyvolala zpráva o budování stacionáře. Jak jste daleko? Pro příbuzné by byla možnost dát nemocného aspoň na pár hodin do jakési „školky“ velkou pomocí..
Díky finanční podpoře společnosti Timken a města Olomouce jsme mohli začít rekonstrukci ambulancí ve volných prostorách budovy bývalé školky. Na stacionáři pracujeme. Bude mít kapacitu osmnáct klientů. Dokončení úprav je plánováno na konec března letošního roku.

Na provoz máte finance?
Zahájení provozu je samozřejmě závislé na finančních možnostech. Doufejme, že zahájení provozu v dubnu či květnu není jen zbožným přáním.. Proto bychom samozřejmě přivítali jakoukoliv finanční podporu.

Asi jako u každého onemocnění je podstatná včasnost léčby. Ale jak poznám, že senior v mém okolí má tento vážný problém a měl by jít k lékaři?
Pokud máme podezření, že už nejde o zcela běžnou poruchu paměti, pak bychom neměli váhat. Odhodlat se k návštěvě lékaře, to je bohužel jedním z nejtěžších rozhodnutí v rodinách. Přitom včas započatá léčba může při správné diagnóze velmi příznivě ovlivnit průběh tohoto jinak bohužel fatálního onemocnění.

To uděláte nějaký speciální test paměti? Nebo jak poznáte, že nejde jen o nějaký s věkem související výpadek…
Konkrétně v našich ambulancích je ve čtvrtek odpoledne možno využít „testů paměti“, kdy kvalifikovaná sestra na základě výsledků příslušných testů může poradit, je-li skutečně nutné navštívit odborného lékaře, popřípadě doporučit kontrolu s časovým odstupem. Nabízíme i poradenskou službu, a to jednak osobní kontakt v poradně nebo telefonicky – Help line. Na našich pracovištích v Karafiátově ulici rovněž zprostředkováváme setkání ve skupinách – nemocných a jejich příbuzných – kde si mohou vyměnit zkušenosti s péčí o blízké a svěřit se se svými starostmi.

Kde vás mohou zájemci kontaktovat?
Veškeré informace o našem pracovišti podáme na telefonním čísle 585426110 anebo na www.pamatovacek.cz. Naše neurologická a psychiatrická ambulance ordinuje ve středu a ve čtvrtek odpoledne rovněž v Karafiátově 5 v Olomouci.

Autor: Daniela Tauberová

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoučtí hokejisté (v červeném) porazili Plzeň 5:0. Branislav Konrád a David Škůrek
22

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
9 12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Unikátní příležitost stát se na chvíli chirurgem, který operuje pomocí robota, mohou využít zájemci počátkem příštího týdne v olomoucké obchodní galerii Šantovka.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Primátor Olomouce Antonín Staněk je jedním ze skokanů letošních voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení