Čísla jdou stále nahoru, ale nárůst v příštích dnech by už nemusel být dramatický.

Epidemiologové k pondělku 19. února evidují první případ chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem.

„V celém Olomouckém kraji nemocnost stoupla, přičemž nejvyšší je v olomouckém okrese, kde největší nárůst proti šestému týdnu evidujeme ve skupině 25 až 59 let, a to o 38,7 procenta. Nejvíce nemocných je stále v kategorii do pěti let,“ informovala vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

Epidemiologové očekávají, že počty nemocných na Olomoucku půjdou nahoru v tomto a příštím týdnu.

„Růst však nebude tak dramatický jako v minulých týdnech a následně by jej měly zbrzdit prázdniny,“ uvedla Hanáková.

K pondělku evidovali epidemiologové v Olomouckém kraji jeden případ chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem, a to na Jesenicku.

V loňském roce, kdy v těchto dnech nebyla nemocnost zdaleka tak vysoká, již čtyři lidé u regionu v souvislosti s chřipkou zemřeli.

Více je "béčkové" chřipky

O epidemii odborníci hovoří, když relativní nemocnost dosáhne 1600 až 1800 případů na 100 tisíc obyvatel.

Na Olomoucku stále platí omezení návštěv ve Vojenské nemocnici Olomouc, na některých klinikách Fakultní nemocnice Olomouc a na LDN oddělení Nemocnice Šternberk.

Základní prevencí šíření akutních respiračních infekcí a chřipky je dodržování hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce.

„Pokud už je člověk nemocný, měl by se chovat zodpovědně a ohleduplně a infekci nešířit, ale zůstat doma a chřipku vyležet. Už samotný klid na lůžku pomůže tělu nastartovat proces zpět ke zdraví,“ radila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

V populaci cirkulují oba typy virů, tedy jak chřipky typu A, tak B. „Vyšší je podíl chřipky typu B,“ upřesnila epidemioložka.

Akutní respirační infekce, včetně chřipky na Olomoucku

2018
7.týden - 2321
6.týden – 2002
5.týden – 1907
4.týden – 1876
3.týden – 1391
2.týden – 1533
1.týden – 1549

Zdroj: KHS Olomouckého kraje