„Vývoj v Olomouckém kraji v posledních dnech ukazuje na negativní trend kopírující situaci před Vánocemi,“ hodnotili aktuální situaci epidemiologové na webu Ministerstva zdravotnictví.

„Varovným signálem je zejména počet případů hlášených za 29. prosince, 1 218, tato hodnota prakticky odpovídá hodnotě hlášené za 23. prosince, 1 129 případů,“ upozornili.

Vysoké hodnoty i přes relativní pokles během volných dnů, kdy se méně testovalo a čísla neodpovídala epidemické situaci, posunul celkový denní průměr v kraji až k hranici 500 případů, přesně je to 473.

Podíl seniorní skupiny z celkového počtu má v Olomouckém kraji za poslední sledované období opět hodnotu 17 procent, což v číselném vyjádření odpovídá průměru 80 případům denně. Vyšší hodnoty v této ohrožené skupině následně zvyšují počty hospitalizací, což může mít dopad zejména na kapacitu lůžkové péče v nemocnicích.

Počty hospitalizací v kraji se za posledních 7 dní pohybovaly v rozmezí od 300 do 370 případů. Na silvestra bylo hospitalizováno téměř 370 pacientů, z toho u 70 pacientů je nezbytná hospitalizace na lůžkách intenzivní péče.

Situace je horší než v minulém týdnu

„Hodnoty jsou výrazně vyšší než v minulém týdnu a ukazují na celkovou zhoršenou situaci v kraji. V případě eskalace trendu a pokračujícího nárůstů hrozí výrazný tlak na kapacity lůžkové a intenzivní péče v kraji,“ komentovali poslední vývoj v regionu epidemiologové.

Krajský index protiepidemického systému PES se vyhoupl 1. ledna o 5 bodů na hodnotu 85. Nejvyšší skóre má Prostějovsko, kde index vyskočil na 94 bodů. Následuje okres Přerov s hodnotou 90 bodů, Olomoucko s 85 a Šumpersko s 81 body. Na Jesenicku je na Nový rok index 76 bodů, což je spodní hranice 5. stupně PES.

V Olomouckém kraji se aktuálně potýká s nákazou novým koronavirem 6 584 lidí, poslední den roku 2020 přibylo podle údajů Ministerstva zdravotnictví 544 případů. Ve středu jich bylo 947.

Od počátku epidemie do 31. prosince 2020 eviduje ministerstvo v Olomouckém kraji 44 522 prokázaných případů koronaviru. Zemřelo 751 nemocných s Covid-19.

Stále probíhá plošné testování antigenními testy, o které je v Olomouckém kraji značný zájem. Odběrová místa po neděli nabízejí dostatek volné kapacity.