„Jen za červenec přibyly v kraji čtyři případy klíšťové encefalitidy, přitom tři na Olomoucku,“ sdělila epidemioložka Krajské hygienické stanice v Olomouci Maria Stránská.

Za první půl rok byl v celém kraji jeden případ encefalitidy.

Lymské boreliózy, kterou rovněž klíšťata přenášejí, evidují jen v červenci v celém kraji osmadvacet případů. „Za první polovinu roku jich bylo 54,“ doplnila epidemioložka.

Odborníci předpokládají, že nemocných bude o prázdninách přibývat, protože lidé častěji chodí do přírody a klíšťata mají dobré podmínky.

„Měli by myslet na ochranu, používat vhodné oblečení a repelenty. Myslet by měli i na to, že na klíšťata mohou narazit nejen někde v podhůří, ale třeba i v městském parku,“ připomněla prevenci Stráská.

V předminulém roce měli epidemiologové do konce prázdnin 173 případy onemocnění lymeskou boreliózou a 37 klíšťovou encefalitidou, v loňském jich za stejné období evidovali 107 a 22.

Proti klíšťové encefalitidě se mohou lidé chránit očkováním. Zájem o ně se zvyšuje.

Encefalitida a borelióza - co je co?

Lymeská borelióza

– Infekční onemocnění přenášené klíšťaty
– První příznaky lze pozorovat několik dní až týdnů po infekci. Hlavním příznakem je zarudnutí v místě přisátí klíštěte, které může provázet horečka, malátnost nebo zvracení.
– Až ve třiceti procentech nákaz se nemusí projevit žádné příznaky a nemoc přechází do těžko léčitelných chronických forem. Tato závažná onemocnění se nejčastěji projevují jako chronické záněty kůže, záněty kloubů a šlach nebo napadají nervovou soustavu a další orgány.
– Chránit se lze repelenty.

Klíšťová encefalitida
– Infekční virové onemocnění (též zvané klíšťový zánět mozku) napadající mozek a mozkové blány
– Hůře probíhá u dospělých
– Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami
– Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí
– Přenašečem jsou infikovaná klíšťata
– Účinnou prevencí je očkování.