„Turisté si fotili spíše Zimní palác s Julčou než s carem,“ uvedl v e–mailové zprávě z cesty Olomoučan Michal Vičar, který se na výpravu vydal se svým bratrancem Martinem Beťkou.
Ještě než dorazili do Petrohradu navštívili estonské hlavní město Talin a odtud se vydali dále na východ. V ruské Narvě hledali téměř přes tři hodiny hranice. Čekali tam na ně nervózní celníci s nezbytnou agendou v podobě vyplňování papírů.
„První pokuta na nás čekala přímo před policejní budkou, kde jsme omylem projeli zákazem vjezdu,“ hlásil Martin, který byl hlavně rád, že nepřišel o řidičský průkaz.
Cestou do Moskvy přišly na řadu první opravy. Kluci se vrhli na upevnění chladiče a pojistku a dotáhli sytič. To však nebylo nic v porovnání s tím, co je čekalo za pár dní.
Embéčko zastavil ruský benzín
V neděli večer dorazili do Nižného Novgorodu, kde jim po pár kilometrech jízdy městem motor vypověděl službu.
„Zdejší mládež nás dotlačila k benzince. Přesvědčili jsme mechanika, aby se podíval, v čem je chyba. Diagnóza byla jasná: ruský benzín. Karburátor byl celý zanesený a nepomohla ani jeho výměna. Julča podivně poskakovala,“ psal Michal.
Kluci nakonec koupili technický benzín a už bez pomoci automechanika vyčistili původní karburátor a namontovali zpět. A světe, div se, staré embéčko bez škytání jede dál.
Ve dvoumilionovém Novgorodu objevili cestovatelé kolotočáře z Česka.
„Strávili jsme příjemný den u kávičky a zůstali s krajany v maringotkách do druhého dne,“ psali oba dobrodruzi.
Zatím není jasné, kdy objeví Ameriku. Původně měli zdolat na své cestě embéčkem i Austrálii a část Asie. Jenže kvůli vysokým poplatkům za vjezd autem do Číny museli změnit plány. Na východě Ruska se nalodí a zamíří do Spojených států a potom do Střední a Jižní Ameriky, kde chtějí navcštívit například Kolumbii, Venezuelu, Brazílii, Guyanu a Surinam. Pak se vrátí zpět do Evropy.
Podívejte se: VIDEO: Dobrodruzi vyrazili embéčkem kolem světa
Simona Horká