Svou cestu kolek zeměkoule mladí dobrodruzi v úterý ve 14 hodin slavnostně uzavřou, tam kde začala: před olomouckou radnicí.

40 let staré embéčko Julie za necelých devět měsíců překonala 4 světadíly, 22 států a téměř 35 tisíc kilometrů. Cesta, na kterou se na její palubě 1. září loňského roku Michal Vičar a Martin Beťko vydali, byla plná zážitků, překvapení, ale i překážek a nástrah.

Američané nechtěli pustit embéčko z karantény

„Asi nejnáročnější částí cesty byl pro nás úsek za ruskou Čitou,“ vzpomíná Michal Vičar na nechvalně známý nedobudovaný úsek trans-sibiřské dálnice.

„Asfaltová cesta najednou skončila a nezůstala nám jiná možnost, než se dvacítkou až třicítkou kodrcat přes kameny, bláto a potůčky. Úsek dlouhý 2100 kilometrů jsme takto jeli déle než týden.“

Cesta se pak ale za Chabarovskem naštěstí zase objevila, a tak mohla výprava bez větších potíží pokračovat až do Vladivostoku, odkud se přeplavila do Jižní Korey a následně do USA.

„V Americe jsme pak zažili asi nejvíc frustrující dva týdny, když jsme se 9 dnů popotahovali s americkými celníky o to, aby propustili Julii z karantény. Nakonec se ale snaha vyplatila. Cesta po legendární Route 101 táhnoucí se podél západního pobřeží byla pro mě asi tou nejkrásnější částí celé cesty,“ říká Martin Beťko.

Plachetnicí do Kolumbie

Do latino-amerického světa pak výprava vstoupila přes Mexiko, kde navštívila největší město světa Mexico City, zapatisty ovládaný stát Chiapas i malebné Guanajuato či údolí motýlů nedaleko Morelie.

Z Mexica pak dobrodruzi pokračovali přes Střední Ameriku až do Panamy, odkud se přes Karibik plachetnicí přeplavili do občanskou válkou zmítané Kolumbie.

Nepočítaně lidí je zvalo je domů

„Měli jsme z tohoto úseku cesty trochu strach, nakonec jsme ale byli velmi překvapení, jak jsou domácí přátelští a pohostinní,“ komentuje cestu po Střední a Jižní Americe Michal a Martin k tomu dodává:

„Často se nám také stávalo, že nás lidé zastavovali a chtěli si povídat. Množství lidí, kteří nás pozvali k sobě na čaj nebo nám nabídli nocleh, se snad ani nedá spočítat. A to nejen v Amerikách, ale i v Rusku či Koreji.“

Poslední velká zkouška pak na cestovatele a jejich vůz čekala za brazilsko-guyanskými hranicemi.

„Stovky kilometrů jsme jeli do Georgetownu přes neobydlenou džungli, cesta byla převážně blátivá, výjimečně kamenitá a písečná, několikrát jsme zapadli až po dveře a museli počkat, až někdo půjde kolem a pomůže nám auto vytáhnout,“ vysvětluje Michal.

Ďábelská kuchyně a vyklepávání plechů

„Zážitků z cesty je neskutečně mnoho, těžko říct, který byl největší,“ bilancuje Martin.

„Myslím, že určitě nikdy nezapomeneme na Čitu, kde nám ukradli z auta doklady a ještě v ten samý den je vrátili, na ďábelskou kuchyni Jižní Koreje, na panenské pláže Střední Ameriky, na havárii a vlastnoruční vyklepávaní plechů ve Venezuele, na zmiňovanou cestu do Georgetownu ale hlavně na všechny ty skvělé lidi, které jsme po cestě potkali a kteří se stali našimi přáteli,“ uzavírá ještě cestovatel.

Embéčkem Julií kolem světa

počet ujetých kilometrů: 34 800 km
průměrná spotřeba: 8,3 l na 100 km
nejvyšší dosažená rychlost: 120 km/h
průměrná cestovní rychlost: 135 km/den

Seznam států, které Julie a její posádka navštívila:

Slovensko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rusko, Jižní Korea, USA, Mexiko, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbie, Venezuela, Brazílie, Guyana, Belgie, Holandsko, Německo, ČR