Národní památkový ústav (NPÚ) se v červnu obrátil na úředníky Krajského úřadu Olomouckého kraje, protože nesouhlasil s názorem památkářů olomouckého magistrátu, kterým by přes 75 metrů vysoká budova viditelná z Dolního náměstí nevadila.

Krajští úředníci ale ani po 60 dnech s přezkumem nezačali.

Vedení olomouckého pracoviště NPÚ tak minulý týden napsalo na ministerstvo kultury.

„Krajský úřad je nečinný a svou nečinností je v rozporu s principy dobré správy i svou vlastní předchozí rozhodovací praxí," připomíná dopis rozhodnutí z let 2013 a 2014. Tehdy kraj stanoviska magistrátu zrušil.

Krajský úřad dosud nereagoval, jelikož úřednice, která v minulosti podněty státních památkářů vyřizovala, se začala cítit podjatá.

Po medializaci a písemném napadání si měla dle zdůvodnění k investorovi vytvořit negativní vztah.

Zděšený primátor: Ochranné pásmo neexistuje

Zdržení vzniklo i kvůli tomu, že krajský úřad chce nejdříve posoudit argument investora Office Park Šantovka, který zpochybňuje existenci ochranného pásma městské památkové rezervace. Právě v něm výškovou budovu zamýšlí.

Podle mluvčí krajského úřadu nelze rozhodnout, dokud nebude ve věci jasno. I v tomto případě tak má přinést verdikt ministerstvo kultury.

„To už se otázkou ochranného pásma zabývalo v roce 2008," dodala Kamila Navrátilová. Pokud by dostal investor za pravdu, k záměru by se nemohli vyjadřovat památkáři magistrátu.

Společnost by tak měla situaci jednodušší, komentovat průběh ale nechce.

„Probíhá standardní proces přípravy projektu a do jeho ukončení se nebudeme k jednotlivým krokům vyjadřovat," řekl mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Nedávno stejný přístup jako investor zaujala i olomoucká radnice.

„K mému zděšení jsme zjistili, že od roku 2008 existují dokumenty ministerstva kultury a inspekce památkové ochrany, které říkají, že žádné ochranné pásmo neexistuje," řekl primátor Antonín Staněk (ČSSD) poté, co radní odložili přijetí stavební uzávěry.

S její pomocí by mohli zabránit stavbě do doby, než na pozemcích u zbourané vrátnice bývalé továrny MILO začnou znovu platit výškové limity.

Naopak NPÚ se odvolává na osm let starou právní analýzu, která měla pochybnosti o neplatnosti pásma odstranit.

Olomoucký zastupitel Tomáš Pejpek (ProOlomouc) se zase domnívá, že aby ochranné pásmo nebylo, musel by se tak vyslovit soud.

Radní nechtějí riskovat soud

Výšková budova měla kromě „nárazníkové zóny" městské památkové rezervace překážku i v nedodržení povolených vzdáleností od obytných domů v Šantově ulici.

Stavba proto potřebovala výjimku, kterou jí ale stavební úřad magistrátu nedal.

Minulý týden přišla změna.

Na krajském úřadě vyhodnotili odvolání Office Park Šantovka a závěr magistrátu zrušili.

Stavební úřad tedy bude rozhodovat znovu.

Nejblíže novostavbě o více než dvaceti patrech by bydleli lidé ze Šantovy ulice. Nejbližší obytný dům by od ní dělilo zhruba třicet metrů.

Pavel Brtník jako obyvatel ulice proto na jednání zastupitelstva vyzval radní k přijetí stavební uzávěry.

„Těžko mohou úředníci rozhodovat objektivně, když jim politici dávají vzkaz, že mají z důsledků jejího vyhlášení obavy," řekl.

Členové rady začátkem měsíce dlouho diskutovanou stavební uzávěru odložili.

Vadilo jim, jak se magistrát vypořádal s námitkami investora a nechtěli riskovat soudní spor.