Jde přitom o lékaře v první linii zdravotnictví. Podle vedení Sdružení praktických lékařů v Olomouckém kraji jde o jednotlivce.

„Na Olomoucku končí jeden pediatr a jeden praktik. Nechtějí obnovovat technickou část ordinace a učit se tyto nové věci. Jsou stále lékaři, kteří nemají v ordinaci ani počítač. Jde o výjimky, ale jsou. Bohužel náhrada za tyto kolegy ve vyšším věku se shání obtížně,“ vysvětlovala předsedkyně Sdružení praktických lékařů na Olomoucku Věra Katzerová.

Podle krajské předsedkyně Sdružení praktických lékařů v Olomouckém kraji Jarmily Ševčíkové pověsila doktořinu na hřebík například dětská lékařka v Bohuňovicích.

„Je v důchodovém věku a nechtěla pořizovat nákladné zařízení kvůli elektronizaci zdravotnictví. Skončila bez náhrady, v Bohuňovicích i ve Šternberku,“ popisovala Ševčíková.

Šedesátka pacientů za den

Ztráta jednoho praktika ovšem podle Ševčíkové znamená, že ostatní v první linii zdravotnictví budou mít ještě méně času na pacienty.

„Měla jsem stop stav, ale opět jsem začala mladé pacienty registrovat. V praxi to pak vypadá tak, že ve středu jsme měli v ordinaci 59 pacientů! I když jsem místo do 12 ordinovala do 14.hodiny, kolik času jsem mohla věnovat každému pacientovi?“ poukazovala zkušená lékařka.

Podle ministerstva zdravotnictví nevedlo zavedení eReceptu k uzavírání lékařských praxí v Česku. Opírá se o údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky o počtu poskytovatelů péče v průběhu minulého roku.

„Nijak nevybočuje z trendů minulých let a určitě nedochází k masivnímu propadu v žádném segmentu. Již teď, jakkoliv je ještě před uzavřením statistik za prosinec, tak můžeme vidět, že eRecept dozajista není a nebyl důvodem pro uzavírání lékařských praxí v naší zemi,“ uvedl ministr Adam Vojtěch.

Podle praktických lékařů z Olomoucka fungují elektronické recepty dobře. Bez zádrhelů.

„Zásadně ale vydávám průvodku k eReceptu. Kdybych vydala pouze kód, pacienti by byli zmateni. Potřebují se podívat, co mají předepsáno, jestli mají všechno. Píšeme tedy klasický recept obohacený o elektronický kód,“ sdělila Ševčíková.

Nejstarší jsou rádi, že zvednou mobil

Zasílání eReceptu esemeskou nebo e-mailem má podle Katzerové úspěch u mladší a střední generace.

„Nejstarší generace je ráda, že zvedne mobilní telefon. Ani nemají chytré telefony,“ poznamenala Katzerová, která ordinuje v Litovli.

Podle ministerstva zdravotnictví je zaregistrována v úložišti Státního ústavu pro kontrolu léčiv drtivá většina lékařů.

„Z našeho pohledu se eRecept osvědčil, slýcháme čím dál víc pozitivních reakcí, i od lékařů. Jeho oblíbenost prokazatelně roste, především u SMS formy zasílání identifikátoru eReceptu, navíc spolu s připravovaným lékovým záznamem představuje další přínos pro pacienty,“ hodnotil v tomto týdnu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nejvíce SMS bylo podle ministerstva odesláno v listopadu, a to 474 tisíc. Konečná roční bilance činí tři miliony SMS a 492 tisíc e-mailů.