Nepříjemné pondělní ráno bez elektrické energie a teplé vody prožily tisíce Olomoučanů. „Vkoupelně jsem si při holení musel svítit svíčkou. Sprchoval jsem se vledové vodě a do práce odjel bez snídaně. Na křižovatce uZenitu nefungovaly semafory. Dopravu však nikdo neřídil, takže se tam hned srazila dvě auta,“ řekl třiatřicetiletý Michal Faltýnek zOlomouce-Povelu.

Podobně na tombyli také obyvatelé dalších částí města. Elektřina nešla například ve Slavoníně, Nedvězí a vesnicích Blatec, Věrovany, Nenakonice, Kožušany či Bystročice. „Sedmnáct minut po sedmé hodině ráno vypadl transformátor 110kilovoltů na 22kilovoltů vrozvodně vOlomouci-Holici. Bez proudu pak bylo 158trafostanic ve městě a vokolních obcích. Celkem se jednalo asi opětasedmdesát tisíc lidí,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ JaroslavJurča.

Výpadek proudu zkomplikoval také dopravu ve městě. Semafory na křižovatkách jsou totiž napájeny zveřejné sítě a během výpadku přestaly fungovat. „Dopravní situace byla kvůli nefungujícím semaforům opravdu složitější. Policejní hlídky proto vyjely na křižovatky bez funkčního světelného značení řídit dopravu. Řidiči ale byli ukáznění, žádnou dopravní nehodu spojenou stěmito technickými problémy jsme nezaznamenali,“ informovala policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Bez elektřiny sedopoledne museli obejít domácnosti, obchodníci iškoly. Například Základní škola vHolečkově ulici vOlomouci byla bez proudu přes hodinu. „Naštěstí to netrvalo moc dlouho. Školáci se všatnách přezouvali potmě a nesvítilo se ve třídách. Kuchařky jsou šikovné, zvládly oběd dovařit ikdyž na to tentokrát měly ohodinu méně času než obvykle,“ uvedla zástupce ředitele Eliška Čurdová.

Také olomoucká pošta na Jánského ulici řešila obtíže spřerušením dodávky energie. Její zákazníci byli odkázáni jen na listovní služby. „Nějak jsme si poradit museli. Zájemcům bylo možné vydat dopis nebo balík, elektronické služby jsme ale poskytovat nemohli,“ postěžovala si zaměstnankyně pošty Lenka Zemanová.

Energetici dodávky obnovovali postupně, už po osmé hodině napojili většinu trafostanic. „Poslední trafostanici jsme zprovoznili hodinu před polednem. Přesnou příčinu výpadku zatím neznáme,“ poznamenalJurča.