Restaurace omezila provoz na všední dny od 10 do 15.45 hodin.

„Rovněž jsme museli omezit naši nabídku, a to pouze na polední menu, tortily, koblihy a pár dalších drobností. V tuto chvíli si u nás již bohužel nedáte dezerty, burgery, pizzu ani naše vyhlášené steaky z grilu,“ informují zástupci restaurace veřejnost s tím, že věří, že omezení bude jen dočasné.

Důvodem omezení provozu je obrovský nárůst cen energií.

„Na měsíc září jsme je byli přinuceni nakoupit na spotové burze. Cena jedné megawatthodiny překročila hranici dvaceti tisíc korun, což při našem provozu znamená platbu elektřiny za jeden měsíc ve výši 400 tisíc korun (oproti čtyřiceti tisícům minulý rok). Byli jsme donuceni omezit náš provoz a snažit se snížit provozní náklady na minimum, abychom tuto těžkou dobu vůbec přežili. Věřte, že tento krok nás velmi bolí,“ stojí ve vyjádření restaurace.

Před podobnou situací stojí řada hotelů a restaurací v Česku. Jejich asociace zmínila příklad hotelu o šedesáti pokojích, kterému se měsíční náklady na elektřinu zvedly z osmdesáti na osm set tisíc korun.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek si na konci srpna postěžoval, že váhavý přístup vlády k řešení cen elektřiny je pro asociaci velkým zklamáním.

„Podnikatelé nemají informace, zda a jak bude vláda tuto krizovou situaci řešit. Od naší první iniciativy uplynulo pět měsíců a situace se stále zhoršuje bez jasného řešení a konkrétních termínů. Chceme věřit, že vláda důvěru podnikatelů nezklame a urychleně zjedná nápravu,“ uvedl 29. srpna.

Vláda v posledních dnech horečně jedná o řešení vysokých cen energií, zejména elektřiny. Ve hře je několik návrhů na zastropování její ceny. Konkrétní parametry a termíny, od kdy by opatření měla platit, však ve středu 7. září známy nebyly.