VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomický přínos průplavu? Nesmysl, říká vědec z olomoucké univerzity

Olomouc - Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe rozděluje národ. Jedni megalomanskou stavbu nadšeně propagují, druhým při představě zničených nivních biotopů uvolňujících vodu do tří moří hrůzou vstávají vlasy na hlavě.

27.3.2014 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Chvílemi to dokonce vypadá, že mezi oběma tábory zuří válka.

Martin Rulík z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci „Snažím se stát na straně barikády, která kanál odsuzuje. Nejen z toho pohledu, že jsem hydrobiolog a ekolog, ono se totiž ukazuje, že stavba by nebyla ani ekonomicky přínosná," poukazuje docent Martin Rulík z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a předseda České limnologické společnosti, která se zabývá výzkumem kontinentálních vod.

Co vám na D-O-L vadí nejvíce? Co si vybavíte jako největší minus, pokud by se měl skutečně realizovat?
Jedná se o kanál, který má jít napříč krajinou. Vzpomínám si na dobu, kdy se stavělo Gabčíkovo – osmnáctimetrové hráze, obrovský kanál – umím si představit, že to budeme mít tady na Hané. Něco tak obrovského. Hovoříme o kanálové variantě D-O-L, tedy bočním, paralelním kanálu k řece Moravě, který bude mít šířku padesát, šedesát metrů, hloubku tři, čtyři metry.

Pominu-li obrovský zásah do krajiny, není umělý kanál spíše šetrnější variantou, než splavnění samotné řeky? Hrubý zásah do její morfologie, jejího vodního režimu?
Je otázka, co z toho je horší. Říční varianta by znamenala naprostou degradaci vlastního toku. Když si ale představíme, že vedle toku někdo postaví říční kanál, který bude zahlouben, dojde k narušení komunikace řeky s podzemní vodou v okolní krajině. A kanál bude navíc také potřebovat vodu!

Architekti projektu ji chtějí čerpat z Dunaje…
Odtud na padesátimetrový, čtyři metry hluboký kanál budeme tahat vodu z Dunaje? Kdo to bude platit? Nereálné.

Klikněte pro zvětšení. Grafika DENÍK/Jan Lakomý

Trasa kanálu D-O-L

Dopad na zásoby podzemní vody

Jak by stavba kanálu změnila vodní režim? Jaký by byl dopad na podzemní vodu?
Kanál má být částečně na řeku napojen a odvádět vodu z řeky, takže bude chybět dotace vody z řeky do krajiny. Sníží se hladina v řece. Dá se očekávat dopad na zásoby velmi kvalitní podzemní vody na Olomoucku.

Propagátoři naopak tvrdí, že kanál bude zdrojem vody v krajině..
Počítá se s výstavbou zdrží, zdymadel, umělých nádrží, které budou dotovat vodu do kanálu v době sucha. To je považováno za zdroj vody pro krajinu. Jim (zastáncům D-O-L) nejde o to, jak udržet vodu v současné krajině, zvyšovat její retenční schopnost a bránit nadměrnému odtoku vody. Kde vodu vezmou? Odpovědi jsou, že z Dunaje.

Vidíme aktuální stav, jak jsou nízké průtoky ve vodních tocích na Olomoucku. To průplav spíše ještě zhorší?
Jakékoliv prohloubení řeky, její narovnání, vyspádování, to všechno vede k tomu, že voda z krajiny mizí ještě rychleji. Jakýkoliv kanál, který bude vyspádovaný bude znamenat to, že voda odteče z krajiny. Kanál ji tady nezdrží. Naopak.

Němce spojení s Děčínem nezajímá

Zaujal mě argument prospěšnosti D-O-L v rámci protipovodňové ochrany. Neměli bychom se bát spíše opaku?
Možná lokálně. Pokud ale někde rychle odvedeme vodu, ona nám hrkne jinam. V tomto směru je cestou práce v krajině, různé retenční poldry, které povodňovou vlnu zdrží a rozlijí vodu do krajiny. Kanál nebo rozšíření řeky bude znamenat pouze to, že řeka rychle odteče z krajiny a odteče někam níže.

D-O-L má mít dvě větve. Zaznamenala jsem, že od té, která má vést přes Olomoucko do Čech a napojit Moravu na Labe, se upouští. Nemá podporu v Německu.
Technicky by to byla nejobtížnější část, překonávali bychom velkou nadmořskou výšku rozvodí, šlo by o nejdražší úsek. To je jedna věc. Druhou je fakt, že německá strana nikdy neuvažovala, že by Labe využívala pro dopravu. Propojení Hamburku s Děčínem není pro Němce zajímavé. Mají jiné vodní cesty.

Tím by se ovšem D-O-L stal méně zajímavý pro ty, kteří by mohli lodní dopravu využívat.
Ano, například holding Vítkovice spoléhal na to, že měl spojení na Hamburk. My ovšem ani jistě nevíme, zda je zájem polské strany o severo-jižní větev koridoru.

Otevřená cesta pro agresivní druhy 

Připustíme-li, že v Evropě padne shoda a budou na koridor peníze. Ale co dál? Kdo bude kanál provozovat? Povodí Moravy a Povodí Odry? Nebudeme všichni provoz dotovat, protože nebude o pomalou přepravu zájem? Pokud přeprava nebude stát kvůli nedostatku vody.. Jaká je návaznost na další infrastrukturu? Do přístavu v Přerově budou muset kamiony nějak dojet..
Jsme ekologové a hydrobiologové, ovšem i nám v plánech chybí, co se bude dít poté, až se kanál postaví. Je hezké, že nám 85 procent nákladů na kanál případně zaplatí Evropská unie, ale spousta podniků na Moravě se vyjádřila, že nemá o lodní přepravu zájem. Je to pomalé. Kdo bude kanál provozovat? Kdo zaplatí napojení na železnice, silnice? Povodí se děsí toho, že na ně spadne péče o další stovky kilometrů kanálu. Kde bude voda? V roce 2040 budou průtoky našich řek o třetinu možná o polovinu nižší. Budeme rádi za nějakou vodu, která tady bude. Podívejme se dnes do koryta Moravy, kde je sotva půl metru vody..

Z ekologického pohledu by škody byly zřejmě velké. Ztráty na nivních biotopech by byly asi obrovské. Dá se tato újma spočítat? V čem jako hydrobiolog vidíte největší riziko?
Velký problém vidím v možné invazi nepůvodních druhů využívajících právě dopravních cest. Jde o velmi agresivní druhy, které se na nové lokalitě masivně rozmnoží a začnou ohrožovat domácí populace. V současnosti je těchto nepůvodních druhů v České republice, zejména její západní části, přes padesát. Většina přišla Labem. Na Moravě můžeme mít ještě větší problémy, pokud bychom postavili koridor D-O-L. Kanál má dále procházet oblastmi, které zahrnují v rámci České republiky největší diverzitu mokřadů a lužních lesů. A ekologická újma v těchto oblastech lužních lesů byla ohodnocena na 16 miliard korun.

Studie má smysl, i za 25 milionů 

Aby bylo možné rozhodnout, zda stavět, nebo ne, je potřeba mít na stole takzvanou studii proveditelnosti. Má stát snad 25 milionů korun… Nejsou to vyhozené peníze?
Jsou názory, že se studie stopne. Ale jsem toho názoru, že to není dobrá cesta. Studie je podmínkou toho, aby Evropská unie uvolnila peníze, ale hlavně řekne, zda je to celé nesmyslné, neekonomické atd. Nebo naopak. Závěr, fundovaný závěr, po desítkách let debat o tom, zda kanál, ano nebo ne, potřebujeme mít na stole. Jednou pro vždy závazně vědět, jak to s vodním koridorem vidíme.

A mlčky budete doufat, že závěr bude negativní…
Ano. To uvidíme zhruba za dva roky, po které se na ní bude pracovat. Rozhodně to nebudou vyhozené peníze.

Autor: Daniela Tauberová

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 90 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Osobní asistence - HPP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Lužická č.p. 101/7, Olomouc. Nástup je možný od 1. 4. 2018 nebo dle dohody., Spolek Trend vozíčkářů Olomouc zve k výběrovému řízení ke zkrácenému úvazku na hlavní pracovní poměr., Požadavky:, - Vzdělání podle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách - pracovník v sociálních službách, - Schopnost přizpůsobit se individuálním požadavkům klientů při asistenci, - Zájem o cílovou skupinu, proaktivní přístup k pracovním povinnostem, - Flexibilní časové možnosti (nepravidelná pracovní doba, s převahou v odpoledních, večerních, příp. nočních službách, svátky, víkendy), - Zodpovědné a spolehlivé jednání, komunikativnost a aktivní užívání online nástrojů (kalendář, formuláře, email), , Nabízíme:, - Smlouvu ve formě HPP na zkrácený úvazek 0,4; nástupní mzda 90 Kč/h, - Pravidelné supervize a vzdělávání, volnočasové akce Trendu, přednášky, - Placené přechody mezi asistencemi a stravenky, - Dovolená 25 dní (dle úvazku), 3 dny placeného volna z důvodu nemoci, Pracovní náplň:, - Úkony osobní asistence - doprovody, dopomoc s úklidem domácnosti, doprovody, příprava a podání jídla, přesuny z invalidního vozíku, osobní hygiena, společnost, - Spolupráce se sociálními pracovníky osobní asistence při plnění povinností, účast na poradách, školeních a supervizích, - Výkon služby osobní asistence podle pravidel, postupů a pokynů daných metodikou, - Řešení krizových situací a pomoc při hledání náhradní asistence, , V případě zájmu o pracovní místo pošlete motivační dopis a životopis na níže uvedené kontaktní údaje do 26.3.2018 včetně. Do předmětu e-mailu nebo na obálku napište OA HPP - výběrové řízení. Odpovědí na tento inzerát či zasláním Vašeho životopisu a dalších materiálů společnosti, dáváte souhlas ke shromažďování, zpracování a uchování Vašich osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Tento souhlas platí po dobu 2 let až do jeho odvolání písemnou formou., Kontakt POUZE e-mailem nebo poštou: Spolek Trend vozíčkářů Olomouc, Mgr. Jana Měrková, Lužická 7, 77900 Olomouc, Tel: 582 777 704, 734 643 745, Email: merkova@trendvozickaru.cz. Pracoviště: Spolek trend vozíčkářů olomouc, Lužická, č.p. 101, 779 00 Olomouc 9. Informace: Jana Měrková, +420 582 777 704,734 643 745.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 25 000 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby Pracovník pokládky horkých asfaltových směsí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Dukelská č.p. 1334/1, Litovel. Nástup možný ihned., Požadujeme:, - ŘP skupiny B, dobrou fyzickou kondici pro práci venku, Výhodou:, - ŘP skupiny C, praxe v dopravních stavbách, strojnický průkaz na válec, čelní nakladač, finišer, Nabízíme: příspěvek na životní pojištění a na doplňkové penzijní spoření; stravenky v hodnotě 80 Kč; možnost seberealizace a zázemí stabilní společnosti., Pracovní poměr na dobu určitou. Hrubá mzda: 25.000 - 30.000 Kč, dle zkušeností., Kontakt je možný POUZE mailem.. Pracoviště: M - silnice a.s. - pracoviště litovel, Dukelská, č.p. 1334, 784 01 Litovel. Informace: Radka Nesrstová, +420 495 843 203.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 10 800 Kč

Vrátní Vrátný/á OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 10800 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Sladkovského 40, Olomouc. Nástup možný ihned., Pracovní místo vyhrazeno zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb. Uchazeč musí mít čistý trestní rejstřík, certifikát strážného výhodou. Pracovní doba je rozvržena do 12 hod. směn dle domluvy (6-18, 18-6 hod.). Možné pracovat pouze na denní směny. Náplň práce: monitoring EPS, EZS a kamerového systému (bez obchůzek)., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., Uchazeč o zaměstnání kontaktuje zaměstnavatele nejdříve POUZE telefonicky (735 171 157, v pracovní dny mezi 7.30 - 16.00 hod.) a domluví si schůzku - nechodit osobně na adresu místa výkonu.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. prov. sladkovského, Sladkovského, č.p. 659, 779 00 Olomouc 9. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 17 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Týnecká č.p. 669/5, Olomouc., Autorizovaný servis přijme automechanika. Požadujeme vyučení v oboru automechanik, ŘP sk. B, zájem o práci v oboru, velmi dobré technické znalosti, zodpovědnost, praxe v oboru výhodou. Prac. poměr na dobu určitou. Po roce automatické prodloužení smlouvy. Mzdové ohodnocení dle odpracovaných výkonů automechanika., Prac. doba: 6:30 - 14:00 hod., 14:00 - 22:00 hod., 1x za měsíc sobota 8:00 - 13:00 hod., Svůj strukturovaný životopis zašlete POUZE na e-mail: sula@hlavacek.cz. Do předmětu zprávy uveďte Automechanik. Vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru.. Pracoviště: Auto hlaváček a.s., Týnecká, č.p. 669, 779 00 Olomouc 9. Informace: Martin Šula, .


Nehoda opilého řidiče peugeotu v Keplerově ulici v Olomouci
2

Opilý šofér vletěl v Holici do lampy

V Legionářské ulici v centru Olomouce spadly na chodník kusy zdiva
AKTUALIZOVÁNO
4

Z domu v centru Olomouce spadly na chodník kusy zdi

Kam o víkendu? Na hady, velikonoční akce i buřty na sněhu

Nenechte si ujít řadu zajímavých akcí o víkendu. Vyberte si z naší pestré nabídky.

Tragédie na nádraží. Muž spadl pod vlak, přejely jej tři vagony

Tragická nehoda se stala na hlavním prostějovském nádraží.

Čtyřicáté druhé kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Silnici Olomouc - Šternberk zavře oprava mostu, auta budou jezdit "bokem"

Hlavní spojnici mezi Olomoucí a Šternberkem na více než dva měsíce zaškrtí oprava mostu u Týnečka. Pro objížďku zavřeného úseku tam nyní budují dočasný "bypass".

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT