VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomický přínos průplavu? Nesmysl, říká vědec z olomoucké univerzity

Olomouc - Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe rozděluje národ. Jedni megalomanskou stavbu nadšeně propagují, druhým při představě zničených nivních biotopů uvolňujících vodu do tří moří hrůzou vstávají vlasy na hlavě.

27.3.2014 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Chvílemi to dokonce vypadá, že mezi oběma tábory zuří válka.

Martin Rulík z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci „Snažím se stát na straně barikády, která kanál odsuzuje. Nejen z toho pohledu, že jsem hydrobiolog a ekolog, ono se totiž ukazuje, že stavba by nebyla ani ekonomicky přínosná," poukazuje docent Martin Rulík z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a předseda České limnologické společnosti, která se zabývá výzkumem kontinentálních vod.

Co vám na D-O-L vadí nejvíce? Co si vybavíte jako největší minus, pokud by se měl skutečně realizovat?
Jedná se o kanál, který má jít napříč krajinou. Vzpomínám si na dobu, kdy se stavělo Gabčíkovo – osmnáctimetrové hráze, obrovský kanál – umím si představit, že to budeme mít tady na Hané. Něco tak obrovského. Hovoříme o kanálové variantě D-O-L, tedy bočním, paralelním kanálu k řece Moravě, který bude mít šířku padesát, šedesát metrů, hloubku tři, čtyři metry.

Pominu-li obrovský zásah do krajiny, není umělý kanál spíše šetrnější variantou, než splavnění samotné řeky? Hrubý zásah do její morfologie, jejího vodního režimu?
Je otázka, co z toho je horší. Říční varianta by znamenala naprostou degradaci vlastního toku. Když si ale představíme, že vedle toku někdo postaví říční kanál, který bude zahlouben, dojde k narušení komunikace řeky s podzemní vodou v okolní krajině. A kanál bude navíc také potřebovat vodu!

Architekti projektu ji chtějí čerpat z Dunaje…
Odtud na padesátimetrový, čtyři metry hluboký kanál budeme tahat vodu z Dunaje? Kdo to bude platit? Nereálné.

Klikněte pro zvětšení. Grafika DENÍK/Jan Lakomý

Trasa kanálu D-O-L

Dopad na zásoby podzemní vody

Jak by stavba kanálu změnila vodní režim? Jaký by byl dopad na podzemní vodu?
Kanál má být částečně na řeku napojen a odvádět vodu z řeky, takže bude chybět dotace vody z řeky do krajiny. Sníží se hladina v řece. Dá se očekávat dopad na zásoby velmi kvalitní podzemní vody na Olomoucku.

Propagátoři naopak tvrdí, že kanál bude zdrojem vody v krajině..
Počítá se s výstavbou zdrží, zdymadel, umělých nádrží, které budou dotovat vodu do kanálu v době sucha. To je považováno za zdroj vody pro krajinu. Jim (zastáncům D-O-L) nejde o to, jak udržet vodu v současné krajině, zvyšovat její retenční schopnost a bránit nadměrnému odtoku vody. Kde vodu vezmou? Odpovědi jsou, že z Dunaje.

Vidíme aktuální stav, jak jsou nízké průtoky ve vodních tocích na Olomoucku. To průplav spíše ještě zhorší?
Jakékoliv prohloubení řeky, její narovnání, vyspádování, to všechno vede k tomu, že voda z krajiny mizí ještě rychleji. Jakýkoliv kanál, který bude vyspádovaný bude znamenat to, že voda odteče z krajiny. Kanál ji tady nezdrží. Naopak.

Němce spojení s Děčínem nezajímá

Zaujal mě argument prospěšnosti D-O-L v rámci protipovodňové ochrany. Neměli bychom se bát spíše opaku?
Možná lokálně. Pokud ale někde rychle odvedeme vodu, ona nám hrkne jinam. V tomto směru je cestou práce v krajině, různé retenční poldry, které povodňovou vlnu zdrží a rozlijí vodu do krajiny. Kanál nebo rozšíření řeky bude znamenat pouze to, že řeka rychle odteče z krajiny a odteče někam níže.

D-O-L má mít dvě větve. Zaznamenala jsem, že od té, která má vést přes Olomoucko do Čech a napojit Moravu na Labe, se upouští. Nemá podporu v Německu.
Technicky by to byla nejobtížnější část, překonávali bychom velkou nadmořskou výšku rozvodí, šlo by o nejdražší úsek. To je jedna věc. Druhou je fakt, že německá strana nikdy neuvažovala, že by Labe využívala pro dopravu. Propojení Hamburku s Děčínem není pro Němce zajímavé. Mají jiné vodní cesty.

Tím by se ovšem D-O-L stal méně zajímavý pro ty, kteří by mohli lodní dopravu využívat.
Ano, například holding Vítkovice spoléhal na to, že měl spojení na Hamburk. My ovšem ani jistě nevíme, zda je zájem polské strany o severo-jižní větev koridoru.

Otevřená cesta pro agresivní druhy 

Připustíme-li, že v Evropě padne shoda a budou na koridor peníze. Ale co dál? Kdo bude kanál provozovat? Povodí Moravy a Povodí Odry? Nebudeme všichni provoz dotovat, protože nebude o pomalou přepravu zájem? Pokud přeprava nebude stát kvůli nedostatku vody.. Jaká je návaznost na další infrastrukturu? Do přístavu v Přerově budou muset kamiony nějak dojet..
Jsme ekologové a hydrobiologové, ovšem i nám v plánech chybí, co se bude dít poté, až se kanál postaví. Je hezké, že nám 85 procent nákladů na kanál případně zaplatí Evropská unie, ale spousta podniků na Moravě se vyjádřila, že nemá o lodní přepravu zájem. Je to pomalé. Kdo bude kanál provozovat? Kdo zaplatí napojení na železnice, silnice? Povodí se děsí toho, že na ně spadne péče o další stovky kilometrů kanálu. Kde bude voda? V roce 2040 budou průtoky našich řek o třetinu možná o polovinu nižší. Budeme rádi za nějakou vodu, která tady bude. Podívejme se dnes do koryta Moravy, kde je sotva půl metru vody..

Z ekologického pohledu by škody byly zřejmě velké. Ztráty na nivních biotopech by byly asi obrovské. Dá se tato újma spočítat? V čem jako hydrobiolog vidíte největší riziko?
Velký problém vidím v možné invazi nepůvodních druhů využívajících právě dopravních cest. Jde o velmi agresivní druhy, které se na nové lokalitě masivně rozmnoží a začnou ohrožovat domácí populace. V současnosti je těchto nepůvodních druhů v České republice, zejména její západní části, přes padesát. Většina přišla Labem. Na Moravě můžeme mít ještě větší problémy, pokud bychom postavili koridor D-O-L. Kanál má dále procházet oblastmi, které zahrnují v rámci České republiky největší diverzitu mokřadů a lužních lesů. A ekologická újma v těchto oblastech lužních lesů byla ohodnocena na 16 miliard korun.

Studie má smysl, i za 25 milionů 

Aby bylo možné rozhodnout, zda stavět, nebo ne, je potřeba mít na stole takzvanou studii proveditelnosti. Má stát snad 25 milionů korun… Nejsou to vyhozené peníze?
Jsou názory, že se studie stopne. Ale jsem toho názoru, že to není dobrá cesta. Studie je podmínkou toho, aby Evropská unie uvolnila peníze, ale hlavně řekne, zda je to celé nesmyslné, neekonomické atd. Nebo naopak. Závěr, fundovaný závěr, po desítkách let debat o tom, zda kanál, ano nebo ne, potřebujeme mít na stole. Jednou pro vždy závazně vědět, jak to s vodním koridorem vidíme.

A mlčky budete doufat, že závěr bude negativní…
Ano. To uvidíme zhruba za dva roky, po které se na ní bude pracovat. Rozhodně to nebudou vyhozené peníze.

Autor: Daniela Tauberová

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Odborný prodejce podlahových krytin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Kafkova č.p. 1343/4, Olomouc., Podmínka: praxe v oboru prodeje zboží min. 2 roky - nemusí být v oboru - zaučíme; ŘP sk. B výhodou; manuální zručnost; odpovědnost; komunikativnost; ovládání PC., Nabízíme zaměstnání ve stabilní firmě, zaměstnanecké výhody: růst mzdy po zaučení, příplatky za dosažené výsledky, slevy na zboží; nepřetržité volání - firemní tarif - zdarma., Hledáme dva pracovníky, jednoho na 1 směnu a jednoho na 2 směnný provoz., Info na tel. nebo email.. Pracoviště: Dana hlavatá - pracoviště olomouc, Kafkova, č.p. 1343, 779 00 Olomouc 9. Informace: Dana Hlavatá, +420 602 568 705.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 27 190 Kč

Kliničtí psychologové Klinický psycholog/psycholožka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27190 kč, mzda max. 40880 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U dětského domova č.p. 269, Olomouc., Specializace v oboru klinický psycholog, zájem o práci s dětskými klienty., Zaměstnanecké výhody: stravování, benefity z FKSP., První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Dětské centrum ostrůvek, příspěvková organizace, U dětského domova, č.p. 269, 779 00 Olomouc 9. Informace: Ivana Sonnewendová, +420 585 434 935.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 20 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor PHP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U stadiónu č.p. 1205/10, Olomouc. Nástup možný ihned. Vyhrazeno pro OZP., Požadavky: SŠ vzdělání s maturitou, velmi dobrá znalost PHP, základní znalost MySQL a xHTML, CSS. Vhodné i pro absolventy., Začátek prac. doby v 8:00 hod. Možnost plného nebo zkráceného úvazku (5 hod./den). Hrubá mzda při zkráceném úvazku 20.000 Kč, při plném úvazku 30.000 Kč., Své životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Grf czech s.r.o., U stadionu, č.p. 1205, 779 00 Olomouc 9. Informace: Radovan Kunc, .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 200 Kč

Provozní elektromechanici Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jana Sigmunda č.p. 313, Lutín., Podmínka - vyučení v oboru elektro, §6 vyhl. 50/78 Sb., příp. vyšší. Možnost zvýšení u zaměstnavatele. Jedná se o servisní činnost čerpadel u zákazníka (reklamace)., První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Sigma group a.s., Jana Sigmunda, č.p. 313, 783 49 Lutín. Informace: Jarmila Hanáková, +420 585 651 104-5,606 775 500.


Indický folklórní soubor RANGSAGAR GROUP
16

VIDEO: V Šumperku tančil soubor až z daleké Indie

Tragická nehoda v olomoucké části Holice
11

Za nehodu v Holici, při které zemřely dvě děti, dostal řidič 6,5 roku

Kam o víkendu? Na Kabáty, folk i festival v parku

Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku. Vyberte si a vyražte.

Auto se u Lutína rozbilo o strom, dvě dívky a šofér zraněni

Třicetiletý řidič v zatáčce narazil do stromu, museli zasahovat záchranáři.

Mamince pomohl v Olomouci robot, po potratech se narodila Maruška

FOTOGALERIE / První těhotenství Jany Božové bylo zcela bezproblémové. Stejně tak porod. Když se s manželem pokoušeli o druhé dítě, skončila těhotenství neúspěšně zhruba v polovině.

Sevilla bude svátek pro celou Olomouc, těší se Houska

Na hřišti v dalekém Almaty vstřelil gól, který fanouškům olomouckého fotbalu vyrazil dech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT