Na první z nich spadne povinnost od 1. prosince a podle informací Finančního úřadu pro Olomoucký kraj si zatím data vyzvedlo jen deset procent podnikatelů.

Pracovníci finanční správy varují, aby nenechávali povinnost na poslední chvíli.

„Zatím jsem si to nevyzvedl. Až budu mít čas. Samozřejmě vím, že ho už mnoho není," reagoval například Milan Spurný z pohostinství ve Lhodě nad Moravou.

„Musím se samozřejmě připravit a splnit povinnost danou zákonem, což bohužel nebude nijak levné. Náklady jsem spočítal na 12 tisíc korun, které musím nejprve našetřit. Do hospody nemohu koupit to nejlevnější. A obávám se, abych nevyhodil peníze, protože mi nikdo nezaručí, že všichni ti, kteří se rozhodli napakovat dodáváním EET pokladen, za dva roky někam nezmizí," reagoval.

Do jeho podniku se sjíždějí davy na dobré pivo a ještě lepší vepřové koleno.

Právě dobrá kuchyně je podle podnikatele to, co hospody na venkově celkem slušně živí.

„Pivo? Pokud kvůli elektronické evidenci tržeb zdražím, což asi budeme muset, část lidí přestane chodit a spokojí se s pivem ze supermarketu. Na točené totiž už dnes přestávají mít lidi na venkově peníze. Chceme chorvatský systém? Pak musíme počítat s chorvatskými cenami," zlobil se a poukázal na to, že zatímco v roce 2000 vytočil 500 hektolitrů, v posledních letech je to kolem 200.

„A to sem hodně jezdí lidé z města, jinak nevím, jak by to vypadalo," popisoval a zároveň se netajil tím, že v příštích volbách se bude řídit podle toho, který politický subjekt slíbí, že EET zruší.

Od 1. prosince se bude EET týkat podnikatelů v oblasti gastronomie nebo ubytování, jako jsou restaurace, kavárny, bary, hotely nebo penziony, přičemž povinnost evidovat má podnikatel, který přijímá platby v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem.

Evidenci naopak nepodléhají převody z účtu na účet a inkasem.

Finannční úřad nabírá lidi

Podle Veroniky Kottulové z Finančního úřadu pro Olomoucký kraj si zatím podnikatelé dávají na čas.

Pro přístup do aplikace EET musejí mít takzvané autentizační údaje, o které si požádala zatím jen desetina těch, na které spadne povinnost v prvním kole.

„V okrese Olomouc požádalo o vydání autentizačních údajů zatím 221 subjektů, přitom v první vlně se tato povinnost týká 2 346 a ve druhé 13 813, dohromady je to přes 16 tisíc subjektů. Dosavadní číslo je skutečně velmi malé a rozhodně nedoporučujeme, aby to podnikatelé nechávali na poslední chvíli," apelovala za finanční správu mluvčí Kottulová.

Připomíná, že žádost o autentizační údaje je možné podat pouze dvěma způsoby, a to buď elektronicky, prostřednictvím Daňového portálu s využitím přihlašovacích údajů do datové schránky, nebo osobně na pracovišti finančního úřadu.

Podnikatelé podle finanční správy musejí mít včas pokladní systémy kompatibilní s datovými systémy ministerstva financí a schopné evidovat všechny pokladní transakce, tedy platby v hotovosti nebo kartou.

Na EET se připravuje i samotná finanční správa. Posiluje počty pracovníků.

„Ano, již byla vyhlášena výběrová řízení. Bez posílení se zejména EET neobejde," potvrdila Veronika Kottulová.

„Lidé už také nějakou dobu volají a ptají se na podrobnosti, co všechno potřebují a do kdy," poznamenala. Informace o EET se podnikatelé dozvědí od operátorů na telefonním čísle 225 092 392 v pracovní dny v době od 9 do 17 hodin